HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI

HİNDİSTAN CEVİZİ

HİNDİSTAN CEVİZİ

Hindistancevizi: Srilanka, Malezya ve Afrika ülkelerinde yetiştirilir. Baharat olarak kullanılan, bilinen Hindistancevizi meyvesinden farklıdır. Küçük hindistancevizi olarak anılır fakat tamâmen farklı olan bir bitkidir. Tropik bölgelerde (Moluk Adaları) yetişir. Yaz ve kış yeşil olur. 10 m yüksekliğindedir.
Avrupalılar buna muskatcevizi de derler. Çünkü Avrupa’ya eskiden Arabistan limanlarından Muskat’tan gönderilirdi.
Tohumları tıpta kullanılır. Meyveleri kapsül biçimdedir. Her kapsül irice bir tohum ihtivâ eder. Tohumun içinde “arillus” denilen ağsı bir örtü vardır. Tohumları ve etli olan aril denilen kısmı kullanılır. Tohumları miristisin, uçucu yağ, nişasta ihtivâ eder.
HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI
* Aromatik kokusundan dolayı bâzı ilaçların bileşimine girer.
*Sindirim kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü etkisi vardır. Bu sebeple bilhassa küçük çocuklara verilir.
*Etli kısmı da aromatik kokuludur.
*Türkiye’de yılda 1500 ton civarında tüketilir. Tatlı ve pastacılarda yoğun olarak kullanılır.
*Yüksek dozları zehirlidir.

 HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI

Hindistan Cevizi

HİNDİSTAN CEVİZİ BÜYÜK – COCOS NUCİFERA

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Ağız kokusunu giderir, sık tuvalete çıkanlarda tuvalet ihtiyacını seyrekleştirir, tuvalette fazla kalmayı önler, cinsi gücü ve meniyi artırır, eski sırt ağrılarına şifa verir, böbrek ve mesanedeki kumları döker, kusmayı önler, idrar zorluğunda faydalıdır, gözün görme gücünü artırır, mide, ağız, akciğer ve karaciğer için kuvvetli bir ilaçtır.

Midede geç hazmolur, yalnız yenilirse kalbe ağırlık yapar, şeker ve balla yenilmelidir.

HİNDİSTAN CEVİZİ KÜÇÜK – MYRİSTİCA FRAGRANS

Diğer İsimleri: Cevzi Bevva

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Gaz söktürücü, karın ağrılarına karşı, ağız kokusunu giderici, müzmin dalak ağrılarında, vücutta su toplanması halinde faydalıdır.

İdrar söktürür, felç ve el ayak titremelerine iyi gelir, balgamı söker, kurutur, mideyi güçlendirir, antiseptiktir, safra taşlarını düşürür, bedeni ve ruhi çöküntüde faydalıdır, inatçı ishali keser.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 5-10 gr parçalanmış ceviz konur, 10 dk kaynatılır, günde 1-2 bardak içilir.

Ceviz toz haline getirilir, günde 3 defa yarım gr içilir. Balla yenilir. Mide ağrısında 1 adet k, Hindistan cevizi toz haline getirilir, 1 kilo kaynar suya, konulur.

Ağzı kapalı şişede 10 gün bekletilir, süzülür. Günde 2-3 fincan içilir.

İdrarını tutamayanlar için yukarıdaki tarifedeki şekilde günde 1-2 bardak içilir veya toz halinde günde 3 defa yarım gr içilir.

Doz aşımı tehlikelidir, baş ağrısı, susuzluk ve sersemlik belirtileri ile zehirlenme yapar, ciğerlere zararlıdır, balla kullanılmalıdır.

Arananlar:

  • Hindistan cevizi mail