Hastalık

Hastalık Nedir ?
Hastalığın tanımı : Türk Dil Kurumu hastalığın tanımını “Organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla sağlığın bozulması durumu, rahatsızlık, çor, dert, sayrılık, illet, maraz, maraza, esenlik karşıtı” olarak tanımlamıştır.
Genel olarak hastalık bedensel ve zihinsel olmak üzere vücudun çeşitli fonksiyon bozukluklarına denir. Hastalıkla birlikte uyum içinde çalışan organlarımız görevlerini yerine getiremez veyahut istendiği biçimde yerine getiremez olurlar.
Sağlığı bozan ve hastalıklara yol açan etmenler çeşitlilik gösterir. Hastalığa neden olan çevresel nedenler, kişisel nedeneler ve sosyal nedenler olabilir. Kalıtımla gelen hastalıklar, çevresel nedenlere bağlı olarak mikrop ve parazitler, dengesiz beslenme, kişisel nedenlere bağlı olarak da duygusal etkenler hastalıklara sebep olabilirler.
Pataloji hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.Hastalıkları sınıflandıran bilim dalına ise nozoloji denilmektedir.

Hastalıkların sınıflandırılması ise hastalığın çeşidine, hangi organları etkilediğine, görünüş biçimlerine, hangi yaş gruplarını etkilediklerine göre vs göre ayrılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Hizmetleri İle İlgili Telefonlar
Sağlık Hizmetleri İle İlgili Telefonlar

Acil Servis : 112 Ücretsiz Psikolojik Danışma Hattı “153″ AloDoktor : 113 Alo Ruhsal Bunalım Danışma Telefon Numarası: 182 Sağlık...

Kapat