Altınotu ( Helichrysum Arenarium )

Altın otu ibrahim saraçoğlu gibi kendinizi dağlara ovalara bıraktığınızda, dikkatinizden kaçması zor olacak bitkilerden birisi de altınotu’dur. Sapsarı ve minik bir düğme şeklindeki çiçekleri kendilerine has dizilişleri ile mutlaka kolaylıkla fark etmenizi sağlayacaktır. Köy evlerinde, kahvehanelerde süs olarak ta sergilenen bu bitkinin görsel olarak deformasyona uğramaması hem güzel görünmesini sağlamakta hemde ölmez çiçek olarak adlandırılmasına neden olmaktadır.

Altınotu‘nun yurdumuzda bilinen yaklaşık otuz dört türü bulunmaktadır. Bunlardan da on yedi tanesi endemik, yani sadece ülkemizde yetişen türler olduğu bilinmektedir. Flavonlar açısından zengin olan çiçekleri drog olarak kullanılmaktadır. Dioscorides (M.S. 40-90) eserlerinde bu bitkinin karaciğer rahatsızlıkları, safra üretimi, safra taşlarının düşürülmesi ( eritilip, dağıtılmak suretiyle vücuttan atılması ) siyatik ve fıtıkta kullanıldığından bahsetmiştir. Ayrıca idrar güçlüğü konusunda diüretik olarak kullanılmıştır. Ayrıca cilt üzerinde düzenleyici etkisinin görülmesi üzerine uçucu yağı eldesi de kullanılmaya başlanmıştır Bu türün ekstreleri serbest radikallerle ile mücadele ettiği için güneş kremlerinde, kırışık etkili yüz ve vücut ürünlerinde kullanılmaktadır.

Bilinen kullanımı ise , günlük olarak bir bardak kaynaması durmuş suyun içine 1 tatlı kaşığı konarak 5-7 dakika demlenerek tüketilmesi şeklinde tavsiye edilmektedir. Tedavi edici olarak günde 3 bardak aç karnına alınabilmektedir. Hamilelerin ve çocukların kullanmaması daha doğru olacaktır.

Altınotu
Altınotu
Ölmez çiçek
Altınotu, Ölmezçiçek_2
Ölmezçiçek
Ölmezçiçek_Altınotu

Arananlar:

  • KAKULE mail

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.