Baldırı Kara Bitkisi Otu

Özellikleri ve Kullanıldığı Yerler: Eğreltiotu ailesinden olup, ıslak bölgelerde yetişen, eğrelti otlarının ortak ismidir. Yaprakları kurutulup kullanılırsa daha etkili ve faydalı olabilir. Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde yetişir. İyi olanı dallarının siyahlaşıp kırmızıya yakın olanıdır, yaprakları yeşil olmalıdır. Bu Baldırı Kara otunun boyu ortalama olarak 25-40 cm. aralığında değişebilir.
Baldırıkara
Faydaları Yararları:

a) Kurutulmuş 50-60 gr. baldırı kara otunun yaprağı 1 litre suda kaynatılarak suyu ile saçlar yıkandığı takdirde saçlar daha canlı ve gür olur.

b) 10 gr. çok aşırı tesir eder, soğuk algınlığı ve grip hastalıklarında hastayı gevşetir ve rahatlatır. sarılık ve Dalak hastalıklarına çok yararlıdır. İdrar söktürürmeye yardımcı olur. Mesane ve Böbrekte oluşan taşları eritir düşürmeye yardımcı olur. Burun akıntısı Nezle ve boğaz hastalıklarına, öksürüğe etkili ve faydalıdır. Mide ağrılarını dindirir.

c) Kadınlarda Aybaşı kanamalarını düzenler. Saçkıran hastalığına, sıraca, kısırlık, boğmaca gibi hastalıklara yararlı olup, göğsü yumuşatır balgam söktürmeye çok etkili ve yararlıdır.

d) Ladin, mersin yağı veya süsen yağı ve sirke ile karıştırılıp iyice pişirdikten sonra dökülen saç diplerini her gün bu karışımla taradığınız zaman saçlarınız en kısa zamanda yeniden çıkmaya başlar.

e) Fazla kullanıldığı zaman dalağa zarar verdiği için sakız ile birlikte alınması önerilir.