Aloe Vera ( A.Barbadensis )

Aloe Vera, kökeni Afrika’nın kurak bölgeleri ve Akdeniz Havzası olan bir bitkidir. Yeşilimsi , tırtıklı dikenleri ve etli yaprakları bulunan Aloe Vera’nın Güneybatı Anadolu’da Roma döneminden yabani türlerine rastlanır. Yapraklarından çıkan jel, cildi sıkılaştırıcı ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Kleopatra’nın güzellik sırlarından birisi olduğuna inanılır.

Etli yaprak kısımları içlerindeki jel kısmı çıkarılarak kullanılır. Genellikle 3-4 yıllık iri ve dolgun yapraklar seçilir. Cilt üzerine direk uygulama ya da içecek olarak kullanılır. Aloe Vera Jel bu iyileştirici ve tedavi edici özelliğini içerisinde bulunan alonin antrakinonlara borçludur.

Daha çok cilt üzerinde etkili olan bu bitki, egzama ve sedef hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Ayrıca bu jel, bağışıklık sistemini harekete geçirir ve antiseptik , antibiyotik etkileri mevcuttur. 1950 yıllarına kadar radyasyon yanıklarına çare olduğu düşünülerek, nükleer kazalarda kullanılmak üzere depolanırdı. Günümüzde de rahatlatıcı, iyileştirici ve nemlendirici etkisinden dolayı, yanık, çatlak, anal fissür tedavilerinde yararlanılmaktadır. Aloe Vera’nın antienflamatuar etkisi ölçülerek, bu etkilere yol açan kimyasalların göçünü etkileyerek şişmeyi önlediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca romatizmal hastalıklarda da etkisi kanıtlanmıştır. Fareler üzerinde yapılan deneylerde romatoitd artriti hem tedavi ettiği hemde önlediği tespit edilmiştir. Ayrıca iyi bir laksatif olan Aloe Vera’nın sindirim sistemi üzerindeki etkisi de kanıtlanmıştır.

Gevşek topraklarda güneşlik ya da yarın gölge alanlarda kolay yetişir.

Yüksek dozda Aloe Vera özellikle laksatif etkisinden dolayı ishale neden olup, potasyum seviyelerinin düşmesine sebebiyet verir. Ayrıca kolit nöbetini de tetikleyebilir. Küçük çocuklar, hamile ve emziren kadınlarda kullanılması uygun değildir. Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği olanlar ve kanında yüksek üre olanlar kullanmamalıdır.

Aloe Vera Yaprakları
Aloe Vera Yaprakları
Sarısabır
Aloe Vera_Sarısabır
Aloe Vera Jel Yapımı
Aloe Vera Jel

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.