Akıllı İlaç

Akıllı İlaç Neye İyi Gelir ?

Akıllı ilaçlar gelişen teknolojiler ve bu teknolojilerin doğal olarak olumlu etkilediği sağlık yardımcımız olan tıp konusunun gelişiminde ivmelenerek hızlanma sağlamış durumda.

Akıllı İlaç Ne Demek?

Daha önce insanların sağlık problemleri ile ilgili özellikle kanser hastalıkları için  kullanılan ilaçlar tedavi etmek amacı ile etkiledikleri rahatsızlık alanını tedavi etmekte fakat bunun yanında başka rahatsızlıklara sebep olabilmekteydi. Bunun en önemli yan etkilerinden biri kanser hastalıkları konusunda gerçekleşmekteydi. Şöyle ki, eski ilaçlar kanser hastalığı ile ilgili hücreleri güçlendirirken diğer rahatsızlıklara sebep olmasından ziyade kanser hücrelerini de güçlendirebiliyor, bölünerek yayılmasına sebep oluyor yada kanser hücresinin başka yönlere ilerleyerek farklı kanser türlerinin oluşmasına sebep olabiliyordu.

Akıllı ilaçlar ise özellikle kanser hastalığı konusunda büyük yol alınmasını sağladı. Akıllı ilaçlar hedefe yönelerek sadece kanserli olan hücreye göre hareket ediyor. Kanserli hücreye ulaşarak büyümesini engellerken bölünerek yayılmasına veya başka alanlara sıçramasına karşı mücadele ederek vücudun direncini yüksek tutmaya çalışıyor. Böylece kişi tedavi olma yolunda adımlar atarken eski tip ilaçların yan etkilerine maruz kalmıyor, özellikle de kanser hastalığı konusunda devrim olarak nitelendirilen bu ilaçlar gün geçtikçe farklı kanser türleri için geliştirilmeye devam ediliyor.

Akıllı İlaçlar nelerdir Neye iyi gelir ?

  • Akciğer Kanseri Tedavisi İlaçları

 

 

  • Pertuzumab ( Meme Kanseri  İlacı )

Son yıllarda artarak devam eden kadınların meme kanseri teşhisi kadın sağlığını tehdit etmekte. Avrupa’da her yıl yaklaşık 450.000 kadına meme kanseri tanısı koyulmakta ve bu kadınların yaklaşık 120 bin kadarı geç teşhis edildiği için hayatını kaybetmekte.

Türkiye’de 2016 yılı başından bu yana kullanılmaya başlanan bu ilaç kasnerin ileri devreleri olan 3. ve 4. evrelerinde kullanılabiliyor. Meme kanseri teşhisi koyulan kadınların yaklaşık 5 te 1 inde (%20) etkin bir tedavi etkisi olduğu gözlemlenmekte. Bu tedaviler Kemoterapi ve diğer bir akıllı ilaç ile birlikte kullanımı durumunda hastaların kurtulma oranının %80 oranına kadar yükseldiği bilgisi verilmekte.

Pertuzumab

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.