Tik Tedavisi

Tikler istemsiz kas hareketleri, bazı durumlarda geçici anlık tepkiler olarak doğsalarda bazı durumlarda kalıcı sürekli ve insanın hayatını olumsuz etkileyebilecek şekilde önemli boyutlara ulaşmaktadır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Akbostancı tiklerin botoks ile tedavi edilebildiğine yönelik önemli bilgiler verdi.

Cenk Akbostancı: “Bu sorun ‘hemifasial spazm’ denilen, beynin arkasındaki atardamarın yüz sinirine baskı yapmasından dolayı görülebileceği gibi, ‘blefarospazm’ adı verilen, kronik göz zarı iltihabı ve göz kuruluğu halinde sık göz kırpma ihtiyacı nedeniyle beyin bunu otomatik davranış haline getirebilir” dedi.

Cenk Akbostancı tiklerin sebeplerinin mutlaka araştırılması gerektiğini belirtti. tikler genetik olabileceği gibi norolojik sebeplere bağlı olarakta ortaya çıkmaktadırlar. Tik ve seyirmelerin nedenleri araştırılıp öğrenildikten sonra insanların hayatını psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilecek olan bu problemin tedavi edilebileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.