Okaliptüs-Eucalyptus globulus

Özellikleri : Tüm Ege ve Akdeniz kıyı şeridi boyunca sıcak ve güneşli bölgelerde yetişir. Mersingiller familyasındandır. Ve 300 çeşidi aşkın ağaç türünün genel adıdır. Yeni Zelanda ve ve Avustralya’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Genellikle topraktan çok su çektiği için yetiştiği bataklıkları kurutur. Bazı türler 100 metreyi aşabilir, tohumlarıyla çoğalır. Şifası da taze yapraklarındadır.

Önerilen Hastalıklar : Göğsü yumuşatıp, balgam söktürür. Özellikle de solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Şurubu içilerek ya da buhar banyosu ile sinüsleri açar, iyi bir antiseptik olması ülser, yara ve yanıkları temizlemek ve iyileştirmekte etkilidir. Ağız kokularını giderici ve diş eti enfeksiyonlarında mikrop öldürücü rol oynar. İdrar yolları antiseptiği olarak ta kullanılır.Sindirimi kolaylaştırır ve mide asidini temizler.

Kullanım şekli ve dozu : 20 gr okaliptüs yaprağı, 1 litre su içerisinde demlenir, yarım fincan günden 2-3 defa içilir. Saman nezlesinde kaynatılarak buharından fayda edilir.

Yan etkileri : Uygulamalardan sonra eller sabunla yıkanmalı, yüksek dozla kullanılmamalıdır. Bunun dışında tespit edilen bir yan etkisi yoktur.

okaliptus ağacı

okaliptus ağacı

Tags: balgam söktürücü, göğüs yumuşatıcı, idrar yolları antiseptiği, mikrop öldürücü, sindirim kolaylaştıcı, sinüs açıcı

Related posts

One thought on “Okaliptüs-Eucalyptus globulus

  1. Yalnızca bu konu için hemen hemen bir çok konuda yararlı ve bilgilendirici kaynakları bu adreste bulmak mümkün. Web sitenizdeki tüm gelişmeleri yakından izliyoruz kaliteli bir site emeği geçen ekibinize teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.