Ginseng ( Panax ginseng )

Özellikleri : Kore, Çin ve Rusya’da yetiştirilen ve uzakdoğuda yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Yunanca ginseng tedavi anlamına gelmektedir. 30-40 cm arasında uzayan bu bitki, biçimli, kenarları oval düzgün yaprakları yaz sonuna doğru, pembe ve sarı küçük çiçekler açmaktadır. Sonrasında bu çiçekler içlerinde tohum taşıyan parlak renkli kırmızı meyvelere dönmektedirler. Gölgelik yerleri ormanaltı humuslu toprakları seven ginseng türleri tohumları ile çoğaltılmaktadır. En önemli ürünü olan kökü 3 ya da 9 yıl sonunda alınmaya başlanmaktadır. Kökleri ilaç yapımında kullanılmaktadır. Tıbbi bitkiler arasında en çok bilinen ve kullanılanıdır. Özellikle çin ve hint tıbbında önemli yer işgal eder.
Önerilen Hastalıklar : En yoğun olarak fiziksel performans, yorgunluk ve halsizliği ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmaktadır. Stresi azaltıp fiziksel aktivite yönünden zirvede olmayı sağlar. Düşük tansiyon sorunlarında kullanılır. Merkezi sinir sistemini güçlendirir. Cinsel yetersizliğe karşı kullanılır. İştah açıcıdır. Amerikan ginsenginin adet sorunları ve gerginliklerini giderdiği bilinmektedir. Şeker hastaları rahatlıkla kullanabilir. Kırmızı renkli ginseng ( kore ginsengi ) daha çok cinsel açıdan canlandırıcı, ısıtıcı ve afrodizyak etkisi yaratırken, Beyaz renkli ginseng ( Sibirya ginsengi ) Stres, beyin yorgunluğu ve yaşlılık semptomlarını düzenler.
Kullanım Şekli ve Dozu : Kökü günde birkaç kez çiğnenerek kullanılabilmektedir. Ayrıca kök tozu 1/2 tatlı kaşığı miktarında 1 bardak suya konup kaynatılıp, kaynama noktasında altı kısılarak 10 dk daha kaynatıldıktan sonra günde 3 kez 1 bardak olarak içilebilmektedir.
Yan Etkileri : Yüksek miktarlarda ve doktor kontrolü altında herhangi bir tedavi aşamasındaysanız doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamile ve emziren annelere tavsiye edilmez. Uyarıcı etkisi nedeniyle, kalp hastalarında, kronik yüksek tansiyon hastalarında ve kalp ilaçlarıyla birlikte kullanımı tavsiye edilmez. Ülkemizde kobik tarafından ( Ahmet Maranki ) Adamotu ve Yeralması gibi muadilleri önerilmektedir.
ginseng1
ginseng2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.