Enginar – Cynara scolymus

Enginar neye iyi gelir? Literatürde Cynara scolymus isimli bu bitki çok yararlı olup,

Özellikleri : Çok iyi bir besin olan Enginarın içeriğinde cynarine bulunmaktadır. Kökü yıllarca yaşayıp, her ilk baharda tekrar yeniden filizlenen dikenli bir  sebzedir. Yenen kısmı topuz şeklindeki yeşil çiçeğidir. Çok iyi bir besin olmakla birlikte, killi, kumlu, rutubetli topraklarda yetişmektedir.

  • Özünde bulunan Luteolin maddesi ile, kötü kolestrolü düşürür ve iyi kolestrolü yükselterek kalbi korur.
  • Beyin yorgunluklarını giderir, bedeni ve ruhi yorgunlukları azaltır.
  • Zehirli maddeleri idrarla dışarı atar.
  • Kalp kaslarını kuvvetlendirir.
  • Karaciğerin en iyi dostudur. Tahrip olmuş karaciğerin hızlı kendisini tamir etmesini sağlar. Bu nedenle siroz ve sarılıkta faydalıdır.
  • Böbrek ve taşları ve kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
  • Şeker hastalarına çok faydalıdır. Enginar içinde tabi olarak bulunan ve insulinin yerini tutan bir madde ile kan şekerini düşürür.

Önerilen Hastalıklar : İçeriğinde bulunan luteolin sayesinde, kötü kolestrol LDL nin düşürülmesine, diğer yandan da iyi kolestrol HDL yükselterek kalbin korunmasına yardımcı olur. Hepatit B ve Hepatit C rahatsızlıklarında ALT ve AST düzenlenmesinde tedaviye destek olarak kullanılabilir. Diabet semptomlarında gıda takviyesidir. Vücuda dinçlik verir, Sinirleri güçlendirir. Cilt sorunlarında tedaviye destek amaçlı kullanılır. Damar sertliğini ve kalp hastalıklarında önleyicidir. Sarılıkta faydalı olup, rahim ağzı kanserini önleyici olarak kullanılır. Enginar sadece meyvesi için kullanılmaz dış yaprakları  kurutulup drog haline getirilerek de ayrıca kür haşlama yoluyla, kan yağlarının temizlenmesinde ve sindirim ve safra kesesi hastalıklarında kullanılır.

Yan Etkileri : Emzikli kadınlar, böbrek ve mesane iltihabı olanlar yememelidir.

enginar

enginar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.