Enginar – Cynara scolymus

Enginar neye iyi gelir? Literatürde Cynara scolymus isimli bu bitki çok yararlı olup,

Özellikleri : Çok iyi bir besin olan Enginarın içeriğinde cynarine bulunmaktadır. Kökü yıllarca yaşayıp, her ilk baharda tekrar yeniden filizlenen dikenli bir  sebzedir. Yenen kısmı topuz şeklindeki yeşil çiçeğidir. Çok iyi bir besin olmakla birlikte, killi, kumlu, rutubetli topraklarda yetişmektedir.

  • Özünde bulunan Luteolin maddesi ile, kötü kolestrolü düşürür ve iyi kolestrolü yükselterek kalbi korur.
  • Beyin yorgunluklarını giderir, bedeni ve ruhi yorgunlukları azaltır.
  • Zehirli maddeleri idrarla dışarı atar.
  • Kalp kaslarını kuvvetlendirir.
  • Karaciğerin en iyi dostudur. Tahrip olmuş karaciğerin hızlı kendisini tamir etmesini sağlar. Bu nedenle siroz ve sarılıkta faydalıdır.
  • Böbrek ve taşları ve kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
  • Şeker hastalarına çok faydalıdır. Enginar içinde tabi olarak bulunan ve insulinin yerini tutan bir madde ile kan şekerini düşürür.

Önerilen Hastalıklar : İçeriğinde bulunan luteolin sayesinde, kötü kolestrol LDL nin düşürülmesine, diğer yandan da iyi kolestrol HDL yükselterek kalbin korunmasına yardımcı olur. Hepatit B ve Hepatit C rahatsızlıklarında ALT ve AST düzenlenmesinde tedaviye destek olarak kullanılabilir. Diabet semptomlarında gıda takviyesidir. Vücuda dinçlik verir, Sinirleri güçlendirir. Cilt sorunlarında tedaviye destek amaçlı kullanılır. Damar sertliğini ve kalp hastalıklarında önleyicidir. Sarılıkta faydalı olup, rahim ağzı kanserini önleyici olarak kullanılır. Enginar sadece meyvesi için kullanılmaz dış yaprakları  kurutulup drog haline getirilerek de ayrıca kür haşlama yoluyla, kan yağlarının temizlenmesinde ve sindirim ve safra kesesi hastalıklarında kullanılır.

Yan Etkileri : Emzikli kadınlar, böbrek ve mesane iltihabı olanlar yememelidir.

enginar

enginar

 

Arananlar:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1826 jwBmPyoqwvvdOGV1P1VByIK90xgM3hB1QioGWD4zPmoj3he2yOMtkjfFd7A0lykj bcc04997c5da590c5b68054c0309f21a70ff1934&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1826 s03GKiID54Nl9S0zDjeSJLplBosmkxis-KRacdCCBTX5O-i044EAfjd3OJNZpIoS dbc902ab614460bbe0ec3c11bcf42892d23077e3&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
İslamda Organ Bağışı Caizdir midir
İslamda Organ Bağışı Caizdir midir

Türkiye’de organ bağışı konusunda son...

AVAKADO YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR ?
AVAKADO YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR ?

Avakado Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır...

Çamağacı (pinus)
Çamağacı (pinus)

Çamağacı (pinus) : Birçok çeşidi...

Kapat