Deve Dikeni (Silybum marianum)

deve dikeni

deve dikeni

Deve Dikeni neye iyi gelir?

Özellikleri : Genellik yol kenarlarında, güneşli tarlalarda yetişen, 150 cm metreye kadar uzayabilen ikinci derece sıcak ve kurudur. Marmara, Akdeniz, Karadeniz ve Ege’de çokça yetişir.Yaprakları dikenli ve soluk yeşil renktedir.  Meyveleri genelde sapın ucunda ve mor çiçekleri olan enginarı andıran bu şifalı bitkinin Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşan meyveleri toplanır ve açık havada kurutur.

Önerilen Hastalıklar : Karaciğer koruyucu etkisi ile bilinen deve dikeni bitkisi, antioksidan özelliği ile birlikte günümüzde üzerinde en çok araştırma yapılmış ve etkileri kanıtlanmış şifalı bitkilerden birisidir. Bitkinin en önemli özelliği, siroz ve kimyasal toksinlere karşı gelişen karaciğer hasarlarının tedavisinde, sarılık, karaciğer yağlanması gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır. Alkol alan kişilerde karaciğeri koruyucu etki gösterir. Bitkisel ilaç olarak çok kullanılan bir bitkidir. Karaciğeri zehirli maddelerden arındırır. Kanı arttırır ve göğsü yumuşatır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Bir tatlı kaşığı deve dikeninin tohumu havan içerisinde hafif ezilir.  Bir su bardağı kaynar suda haşlanır. Yaklaşık 10 dk demlendikten sonra tüketilir. İçerisine nane de konabilir, bu hem aromayı arttırır, hemde daha etkili olur. Sabah öğlen ve gece yatmadan önce aç karnına içilir.

Yan Etkileri : Kullandığı ilk günlerde geçici ishal yapabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.