Centiyane-Gentiana lutea

Özellikleri : Dağlık bölgeler, güneşli bayırlarda yetişen çok yıllık otsu bir bitki olan centiyane, bir, bir buçuk metre boya kadar uzayabilir. Ülkemizde bozdağ ve uludağ’da yetişen centiyane Temmuz Ağustos aylarında sarı renkte çiçeklenir. Kökleri yavaş büyür. Sonbahar ve kış aylarında çıkarılır ve dilimlenerek güneşte kurutulur.

Önerilen Hastalıklar : Karaciğere en çok faydalı olan bitkilerden biridir. Acımsı bir tadı olması nedeniyle, sinir uçlarını uyarır ve iştah açar. Mide yanması, ekşimesine iyi gelir. Kalp hastalıklarına karşı çok şifalıdır. Bedeni güçlendirir.

Kullanım şekli ve Dozu : Toz haline getirilmiş kökler, bir çay kaşığının ucu ile bir bardak suyla içilir. Günde 1-2 defa içilebilir. Kurutulmuş yarım tatlı kaşığı kök beş dakika boyunca kaynatılır. Bu karışım, yemeklerden sonra ki mide hazımsızlık ve ekşimeleri için kullanılır.  Kök tozu iltihaplı yaraları iyileştirme etkisine sahiptir.

Yan Etkileri : Hamileler kullanmaktan sakınmalıdır.

centiyane-Gentiana lutea

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Menapoz Hakkında Genel Bilgiler

TANIM menopozMenopoz son adet tarihinden sonra 12 ay geçmesi ile meydana gelen durum olarak tarif edilebildiği gibi, bir kadının doğurganlık...

Kapat