Aronia Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Mucizevi Meyve: Aronia Meyvesi…

Kan şekeri, tansiyon, kanser, cilt rahatsızlıkları, mide problemleri, stess ve benzer tüm rahatsızlıkların en büyük düşmanı olan, bu küçüçük bir meyve; Aronia.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Öğretim Üyesi Prof.Dr. Coşkun Usta, Aronia bitkisinin doğadaki en güçlü antioksidan maddelerden biri olduğunu belirterek, bitkinin içerdiği mineral ve vitaminlerin yanı sıra birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğunu kaydetti.

Aronianın gülgiller (Rosaceae) familyasından, Avrupa ve Rusya kökenli bir bitki olduğuna değinen Prof.Dr. Coşkun Usta, enerji değeri açısından oldukça düşük (63 kcal) olduğunu söyledi. Bitkinin içerisinde şeker, selüloz, pektin, antosiyanin ve prosiyaninler ve diğer flavonoidler ile organik asitler mevcut olduğunu belirten Prof.Dr. Usta, aronianın başta demir, kalsiyum olmak üzere birçok mineral içerdiğini ve B6, B2, E vitaminleri açısından da oldukça zengin olduğunu bildirdi.

Bu bitkinin ne kadar yararlı olduğunun birçok hastalıktan koruyucu etkilerinden anlaşıldığını anlatan Prof.Dr. Usta, şöyle konuştu: “Geçen 10 yıl içerisinde 13 önemli klinik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda tıpta birçok alanda yararlı olabileceği konusunda kanıtlar elde edilmiştir. Bu 13 çalışmanın 5 tanesi metabolik sendrom üzerine 3 tanesi diyabet, hipertansiyon üzerinedir. Polonya’da yapılan bir çalışmada antioksidan etkileri nedeniyle kan hücreleri üzerine yararlı etkileri gösterilmiştir. Yine İngiltere’de yapılan bir çalışmada beyin tümörlü hücre kültürlerinde oldukça yararlı etkileri saptanmıştır”

Aronianın tıpta ilk ilgi çekici özelliğinin güçlü derecede iltihap giderici etkisi olduğunu anlatan Coşkun Usta, şunları söyledi: “karaciğer koruyucu etkisi görülmüştür. Şeker hastalığına ve kan yağ tablosu üzerine olumlu etkileri yine tıp açısından önemlidir. Mide ülseri üzerine ciddi koruyucu etkileri vardır. İçeriğindeki antosiyanidinler aynı zamanda meyveye rengini verir ve tıptaki birçok etkisinde sorumlu tutulmaktadır. Aronia önümüzde yaklaşan kış nedeniyle özellikle gripten korunmak amacıyla ve grip olduğumuzda bol miktarda tüketilmesi gerekli bir meyvedir. Ayrıca, karaciğer problemi olanlar alkolik karaciğere sahip olanların da tüketmesi gereklidir.”

Aronianın taze yenebilir, meyve salataları veya soslu dondurmalar veya kurutulmuş meyve olarak tüketilebileceğini kaydeden Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, bitkinin aktarlarda bulunabileceğine değindi. Usta, sağlığına düşkün ve genç kalmak isteyen özellikle bayanların kullanması gerekli bir meyve olduğunu belirterek “Kısacası aronia uzun ve sağlıklı bir hayat sağlamak ve hastalıklardan korunmak için oldukça yararlı bir meyvedir” dedi.

İHA

One thought on “Aronia Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  1. merhaba ben antalyadan yazıyorum aronıa bıtkısını nasıl bulabılırım kanserı önleyıcı etkısı vrmış yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.