Altınbaşak (Solidago virgaurea) Otu

Şifalı Bitkiler: Altınbaşak Otu ve Altınbaşak Otunun Faydaları, Solidago virgaurea

Altınbaşak Otu (Solidago virgaurea): Genellikle 30-40 cm boylarında olmakla birlikte 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır. İçeriğinde P vitamini, saponinler ve flavonlar bulunmaktadır.

Altınbaşak Otunun Faydaları: Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Altınbaşak otu idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar yollarındaki taşları düşürmekte faydalıdır. Böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Romatizma, varis ve eklem iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı önler. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

Altınbaşak Otu nasıl kullanılır? Çiçeklenme zamanında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak kullanılır. Dahilen çayı yapılır, haricen ise toz haline getirilerek kullanılır. Çayı, varisler, adet kanaması, egzama ve eklem romatizması şikayetlerini azaltır. Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilerek yaraların üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Altınbaşak otu yün ve pamuklara renk vermek için de kullanılmaktadır.

Arananlar:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1822 t6ooOkLLVaXOd6sOZH-tUNwgZA-zmlw8iHpA0sFlgYRHtQG0TrFp7c0svvZEJNTz cc80dbb7d1d08218f5eb86052b197107479ae402&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Ağız Kokusu
Ağız Kokusu

Ağız kokusu bir çok hastalık...

Besbase (macis)
Besbase (macis)

Besbase (macis) : Hindistancevizi çekirdeğini...

Baldırıkara (fujer)
Baldırıkara (fujer)

Baldırıkara (fujer) : Eğreltiotugillerden; nemli...

Kapat