ALTINBAŞAK OTU

Altınbaşakotu solidago officinalis1 ALTINBAŞAK OTUAltınbaşakotu (solidago officinalis) : İdrar tutukluğu, albümin, nefrit, üremi ve sistit tedavisinde kullanılan bir çeşit bitkidir.
ALTINBAŞAK OTUNUN FAYDALARI;
*Asabi çarpıntıları giderir.
*Sinir bozukluğunu geçirir.
*Yüksek tansiyonu düşürür.
*Aritmide kullanılır.
*Uykusuzluğu giderir.
*Kalbi kuvvetlendirir.
*Damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır.
*Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Altınbaşak otu idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar yollarındaki taşları düşürmekte faydalıdır.
*Böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
*Romatizma, varis ve eklem iltihaplarına karşı etkilidir.
*Mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı önler.
*Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
KULLANIM ŞEKLİ: Çiçeklenme zamanında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak kullanılır. Dahilen çayı yapılır, haricen ise toz haline getirilerek kullanılır. Çayı, varisler, adet kanaması, egzama ve eklem romatizması şikayetlerini azaltır. Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilerek yaraların üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Altınbaşak otu yün ve pamuklara renk vermek için de kullanılmaktadır.

 ALTINBAŞAK OTU

Altınbaşak (Solidago virgaurea) Otu

Şifalı Bitkiler: Altınbaşak Otu ve Altınbaşak Otunun Faydaları, Solidago virgaurea

Altınbaşak Otu (Solidago virgaurea): Genellikle 30-40 cm boylarında olmakla birlikte 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır. İçeriğinde P vitamini, saponinler ve flavonlar bulunmaktadır.

Altınbaşak Otunun Faydaları: Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Altınbaşak otu idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar yollarındaki taşları düşürmekte faydalıdır. Böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Romatizma, varis ve eklem iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı önler. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

Altınbaşak Otu nasıl kullanılır? Çiçeklenme zamanında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak kullanılır. Dahilen çayı yapılır, haricen ise toz haline getirilerek kullanılır. Çayı, varisler, adet kanaması, egzama ve eklem romatizması şikayetlerini azaltır. Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilerek yaraların üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Altınbaşak otu yün ve pamuklara renk vermek için de kullanılmaktadır.