Agave nedir ?

Organik olarak yetiştirilen Agave (bir tür kaktüs) bitkisinden elde edilen sertifikalı organik Agave şurubudur. Agave şurubu Glisemik İndeksi (Gİ) en düşük doğal tatlandırıcılardan biridir ve tatlandırıcı olarak hem yiyecek hem de içeceklerde her türlü kullanıma uygundur.

Agave kaktüsü
50 kadar türü vardır. Toprağa yakın rozet oluşturan yaprakları, türüne göre yeşil, yeşil-mavi, veya alacalı renklerdedir. Yaprak kenarları testere biçiminde dişli, kimi zamanda yaprak kenarları ve ucu dikenlidir. Yaprak rozetinin ortasından uzayan çiçek sapı bazı türlerde metrelerce uzayabilir. Yeşil yaprakları donuk yeşil veya koyu yeşil renkli ve yaprak kenarları beyaz çizgilidir. Ayrıca, Mavi olan cinsi, yani agave azul, Meksika’nın milli içkisi Tekila’nın hammaddesidir. Meksika’nın Agave kırları UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Agave’yi nerelerde kullanabilirsiniz?
Agave şurubu, marmelat, reçel, tatlı, kek, yoğurt, dondurma gibi ürünlerde tatlandırıcı hammadde olarak kullanılabilir. Şeker ve bal gibi ürünlerin alternatifidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.