KARABAŞ OTU

KARABAŞ OTU KARABAŞ OTUSon dönemlerde, sigara bıraktıran bitki olarak tanınan karabaş otu, Çay şeklinde içilen bir bitkidir.  karabaş otu pembe ve mor çiçek açan bir bitkidri. Faydaları şunlardır.
*Agrikesicidir. Sinirsel bas agrisi ve uykusuzluga iyi gelir.
*Antiseptik ve yara iyilestiricidir.
*Sara ve astimda yatistirici bir etkisi vardir.
*Balgam söktürücüdür.
*Idrar yollari iltihaplari gidericisi olarak faydalidir.
*Egzama yaralarina iyi gelir.
*Sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.
*Akciger ve kan kanseri ve beyin tümörlerinin ilerlemesinde geciktirici etkisi vardir. Bu etki içerigindeki hücre bölünmelerini engelleyen peril alkolile kansere karsi koruyucu ve tümör yok ediciözelliklere sahip olan geraniol maddesinden ileri gelmektedir.
* Yine peril alkolden ötürü prostat, pankreas, barsak ve meme tümörlerine karsi da iyi gelir.Içerigindeki rosmarinik asitten dolayi kan dolasimini düzenleyici, kan sulandirici ve damar genisletici özelliklere sahiptir. 1,8 cineole içeriginden kaynaklanan antibakteriyel, antialerjik, sedatif, antirinit, ses telleri enfeksiyonlari ve tansiyon düsürücü etkileri vardir.Yine karabasotu içeriginde 20 den fazla antibakteriyel özellikli maddeden ve özellikle caryophylleneden dolayi hem staphylococ ve hem de streptococ bakterilere karsi etkindir.
SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN : 1 tatlı kaşığı karabaş otu 1 su bardağı su 3-4 dakika kadar kaynatılır ve iki günde bir içilir. Herdefasında yeniden taze olarak hazırlanıp içilmesi lazım. (Dr. İbrahim saraçoğlunun önerisidir.)
KARABAŞ OTUNUN ZARARLARI : Karabaş bitkisini bir çok kişi sigarayı bırakmak için kullanıyor. Ancak bu yararının yanı sıra asla hamile bayanlarda kullanılmaması gerekiyor. Doz da fazlalık yaparsanız sizi kusturacaktır. Kür halinin dışında kullanılması zararlıdır. Devamlı olarak kullanılmaması gerekiyor. Devamlı ve uzun süreli kullanımlarda çok fazla zararı vardır.

 KARABAŞ OTU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.