Diş Koruyucu Plak

Diş Koruyucu Plak Neye İyi Gelir

 

Diş doktorlarının bir çok tedavi gerçekleştirebildiği ve teknolojinin ilerlediği günümüzde özellikle diş estetisyenlerinin bir çok tedavi ettiği insana önerdiği diş koruyucu plağın neye yaradığı merak konusu.

Diş koruyucu plak nedir ? 

Ağız içerisine diş alt dişler veya üst dişlerden birine veya her ikisine birden yerleştirilen dişlerin birbirine temasını engelleyen diş sağlığı ürünüdür.

Sert ve yumuşak yapılı olarak 2 ye ayrılmaktadır. Bu sağlık ürünleri günümüzde silikon alaşımlı olarak imal edilmekte ve şeffaf yapıları itibari ile gün içerisinde kullanım için çok uygun olabilmektedir.

dis-koruma -plagi

 

Diş Koruyucu Plak neden kullanılır ?

Diş koruyucu plak bir çok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Bunlardan bir kaçı :

1- Diş yapısı bozuklukları

Diş yapılarının bozuklukları alt dişlerle üst dişlerin birbiri ile kenetlenme sorunlarına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda dişlerin zarar görmemesi amacı ile kullanılmaktadır.

2- Diş estetiği tedavisi sonrası

Diş estetiği tedavisi sonrası boyutları ve şekilleri değişen dişlere uyum sağlanması amacı ile kullanılabilmektedir.

3- Sinirsel rahatsızlıklar

Sinirsel rahatsızlıklara sahip olan insanları öngörülemeyen zamanlarda dişlerini fazla sıkmaları sonucu diş kırılmaları gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmekte.bu durumların önünü almak için kullanılabilmektedir

dis-koruma -plagi2

4- Diş yapısı hassaslığı nedeni

Dİş minesinin zayıf olması nedeni ile kırılmalar gerçekleşebilmekte. Diş yapısı hassaslıklarını önlemek amacı ile diş plağı kullanılabilmekte

 

5-Bruksizm ( Diş gıcırdatma )

Özellikle , Uyku sırasında istemsiz biçimde dişlerin birbirine sürtülmesi ( diş gıcırdatma ) durumunda dişler büyük zarar görebilmekte. Diş hekimleri Bruksizm rahatsızlığı sorununun çözümü olarak öncelikle diş yapısını incelemek ve bu tedavilerin ardından diş plağı kullanmalarını önerebilmekte.

 

6- Diş beyazlatma işlemleri

Diş beyazlatma işlemleri için içerisine belirli karışımlar koyularak belirli bir süre ağızda tutulmak kaydı ile diş koruyucu plak kullanılabilmektedir.

Yukarıda belirtilen dental durumlar dışında ağız bölgesine Darbe alma ihtimali olan spor aktiviteleri olan, Box, kick-box ve bunun gibi spor ağız bölgesine darbe alma ihtimali olan spor etkinliklerinde müsabakalar sırasında dişlerin zarar görmesini önlemek amacı ile kullanılabilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.