Bıldırcın Yumurtası

Bıldırcın Yumurtası Neye İyi Gelir

Bıldırcının yumurtası sürekli olarak tüketmekte olduğumuz tavuğun yumurtasına nazaran besin değerleri çok daha yüksek bir gıdadır. Buna rağmen Halk arasında hak ettiği değeri pek de bulabildiği söylenemez. Boyutu tavuk yumurtasının yaklaşık olarak 5 te 1 i olan  bıldırcın yumurtası, besin değerleri açısından çok daha değerlidir. 1 Bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasından, protein olarak 9 kat daha fazla, demir oranı olarak 8 kat daha fazla, fosfor olarak da  5 kat daha fazla besin değeri ihtiva etmektedir. Bunun yanı sıra  B1 ve B2 vitaminleri olarak tavuk yumurtasından çok daha değerlidir.

Günümüzde gelişen ve genişleyen  market zincirleri aracılığı ile artık kolaylıkla bıldırcın yumurtası bulmak çok daha kolay hale helmiştir.

Bıldırcın yumurtasının yararları nelerdir ?

Doğal ortamlarda yetiştirilen bıldırcın yumurtaları besin değeri olarak çiftliklerde yetiştirilenlere nazaran çok daha besleyici ve besindeğeri yüksektir. Doğal ortamda yetişen bıldırcınların yumurtalarının tedavi edici özellikleri çok daha fazladır.

Bıldırcın yumurtasının yararlarını kısaca sıralamak gerekirse ;

 • Solunum yolları rahatsızlıklarına ( akciğer rahatsızlıkları ) iyi gelir.
 • Hastalıkları tedavi etmeniz konusunda genel etkisi vardır.Vücut sağlığını hastalık durumlarında dirençli kılan doğal bir antibiyotik etkisi gösterir

Doğal bir antibiyotik ve Antiseptik yapıya sahiptir

 •  Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.Doğal bir afrodizyak etkisi yaratır sağlıklı cinsel yaşam için destekleyicidir
 • Enerjiyi yükseltir  zindelik verir, beden gücünü artıran etkisi vardır
 • Çocuk gelişimini destekleyen protein kaynağıdır. Özellikle Büyüme çağında olan 1 yaşın üzerindeki çocukların tüketmesi çok önemlidir. Vitamin kaynağıdır.  Çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminidestekler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. DOğal çocuk hastalıklarının ağır etkilerini en aza indirir.
 • İştah açıcıdır. Hem çocuk hem de yetişkinlerde iştahsızlık sorunu yaşanıyorsa bıldırcın yumurtası iştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Yüksek oranda protein içermesi dolayısı ile bedensel aktiviteleri yüksek iş yapanlara ve spor yapanlara çok iyi bir gıda takviyesidir. Spor sonrasında veya beden aktivitesi ardından kaybedilen proteinden dolayı eksilmeyi gideren en iyi gıdalardan biridir.
 • Geçirilen Tıbbi operasyonlardan ( ameliyatlardan )   sonraki iyileşme süresini ( nekahat dönemini )  kısaltır. çabuk ayağa kalkmaya yardımcı olur.
 • Kandaki Demir oranını yükseltir. Kansızlık sorunu ile karşılaşma ihtimalinizi en aza indirger.
 • Yaşlanmaya karşı doğal bir gıdadır. Özellikle kadınların beden gençliğini uzun süre muhafaza etmelerine yardımcıdır.
 • Teskin edicidir .Sakinleştirici özelliğe sahiptir. Stresli durumlarla mğücadele edebilmeniz için hem sakinleştirir hem de kuvvet verir

Özellikle hamilelik döneminde ( gebelik ) anne adaylarının vücutlarında demir oranı ciddi biçimde azalmakta ve buna bağlı olarak kansızlık gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Bıldırcın yumurtası demir ihtiyacını karşılayabilen bir besindir

Bıldrıcın yumurtası nasıl tüketilir

 1. Çiğ olarak yenilebilir.
 2. Bıldırcın yumurtası süt ve bal ile karıştırarak içebilirsiniz. İçerisine zencefil de koyabileceğiniz ,  Bal süt ve 1 adet bıldırcın yumurtası ile yaptığınız içecek alerjik astım, astım, bronşit ve bunların sebep olduğu öksürüğe,nefes darlıklarına ve boğaz gıcıklarına, boğaz eroztonlarına (aşınmalar) karşı etkilidir.  Çocuklarınıza da verebilirsiniz.
 3. Bıldırcın Yumurtalı Yemek tarifi,

Bıldrıcın yumurtasını hem tüketebilmek hem de lezzetli bir öğün çıkartabilirsiniz.

Fırında Bıldırcın Yumurtalı Mantar

Mantarları iyice yıkadıktan sonra saplarını çıkartın. Biraz kaşar rendeleyin ve mantarların şapkalarının altında olan boşluğa yerleştirin. Bıldırcın yumurtalarını şapkanın içinde kalan boşluklara kırın. biraz doğal terayağı koyabilirsiniz

Fırın kağıdı veya güveç kap ile fırına koyun 10- 15 dakika sonra nefis bir mantarlı kaşarlı bıldırcın yumurtalı yemeğiniz veya aperatifiniz hazır.

Not: Bal ve sütle karıştıracağınız bıldırcın yumurtalı içeceği eğer sıcak olarak içecekseniz balın sıcak suyla karıştığında Glikoz ürettiğini unutmayın ılık olarak içmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.