YAZ MEVSİMİNDE NE KADAR SU TÜKETMELİ ?-Şifalı Bitki

Sıvı tüketmek, her mevsim önemlidir, ama yaz ayında, çok daha fazla önem kazanır. Peki, yaz mevsiminde ne kadar su ve sıvı tüketmek gekir. Belli bir oranı varmıdır ? İşte Sorumuzun cevabı bu yazımızda gizli.

* Yaz aylarında, sıcaklığın artması ile birlikte, vücuttan ter ile, öncelikle sıvı, potasyum ve sodyum gibi bir çok mineral atılır. Bu sebeple, vücuttan kaybolanları yerine koymak için, bol su ve sıvı tüketimi önemlidir.

* Yazın sıcaklarının etkisiyle, vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri baş gösterebilir. Kan basıncı seviyesi korumak ve bu şikayetleri en aza indirmek için, sıvı tüketimi önemlidir.

* Özellikle, yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla, günde 2.5-3 lt. su içilmeli. Yine yaz aylarında, egzersiz ve spor yapılırken, kış aylarına göre daha fazla sıvı kaybı yaşanacağı için egzersize başlamadan 15 dk. önce 1-1.5 bardak, egzersiz sırasında ise 10-15 dakikada bir yarım bardak su içilmesi önemlidir.

* Ancak unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise; aşırı su tüketiminin getireceği zararlar. Vücudun ihtiyacından fazla su tüketmesi, böbreklerin zarar görmesine ve vücutta ödem oluşmasına neden olabilir. Günlük önerilen miktar 2-3 lt arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Dereotunun Faydaları-Şifalı Bitki
Dereotunun Faydaları-Şifalı Bitki – Şifalı Bitkiler Sitesi

- Tohumları, sindirim sisteminde ishale neden olan birçok bakteriye karşı vücudu koruyor.- Düzenli tüketilmesi durumunda, emzikli kadınların sütünü arttırma gibi...

Kapat