Yakı Otu-Epilobium parviflorum

Özellikleri : Küçük çiçekli yakı otu, çok yıllık bir bitki olup 20- 60 boylarına kadar uzayabilen dik ve dallanmış tüylü bir bitkidir. Pembe çiçekleri olan bu bitki yaz ve sonbahar aylarında çiçeklenmektedir. Besin maddelerince zengin, sıcak ve gölgeli bölgeleri seven yakı otu, genellikle rutubetli ormanlarda bulunur. Toplama zamanı çiçeklenme dönemidir.

Faydaları : Erkeklerde prostat sorunları ve prostat büyümesine karşı oldukça etkili olduğu tespit edilen bir bitkidir. Ayrıca kadınlarda boşaltım ( üriner ) sistem enfeksiyonlarında da kullanılmaktadır. İdrarını tutamayan ve gece yatak ıslatma problemi olanlarda etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca idrar kesesi ( mesane ) kanserine karşı da tıbbı tedavi ile birlikte destek tedavisi olarak önerilmektedir.

Kullanım Şekli ve Dozu : Kurutulmuş bitkinin bir tutam kadarı, 10-15 dakika demlendikten sonra, sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden yarım saat önce aç karnına içilmelidir. Bir kür toplam 12-15 gün sürer. 50 yaş üzeri tüm erkeklerde bu kürün yılda bir defa yapılması tavsiye edilmektedir.

Yan Etkileri : Devamlı kullanılmasına müteakip, mide ve bağırsak ağrıları olabilmektedir. Bu nedenle 12-15 gün süren kürün yılda bir kez yapılması yeterli gelecektir.

yakı otu

yakı otu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
ÖMER OSMAN KORKMAZIN DİĞER ŞİFALI ÖNERİLERİ
ÖMER OSMAN KORKMAZIN DİĞER ŞİFALI ÖNERİLERİ

Lokman Hekim Ömer Osman Korkmaz'ın sağlık açısından fayda sağlayacak diğer, pratik kürleri ile ilgili olarak, yaptığınız derlemeyi, sizlerle paylaşmak istiyoruz.KANSER...

Kapat