YABAN MERSİNİ HER DERDE DEVA-Şifalı Bitki

Yaban mersini, özellikle, diyetlere çok yardımcı bir besin olarak bilinir. Ama, aslında, her derde deva bir besindir. Yaban mersininin faydaları ;
* Göz yorgunluğu, miyopluk, katarakt, karasu Glokom (Göz tansiyonu) gibi hastalıklara fayda sağlar.gece körlüğü, gece görüşünü artırıcı, kamaşma, retinayı güçlendirici, kılcal damar çatlamalarını önleyici ve tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatı özelliğe sahiptir.
* Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati),
* Kabızlık, bulantı, mide krampları, ülser önleyicidir.

* Kan şekerini düşürür.

* iltihaplanma, kolajenin (collagen) stabilize edilmesi Pıhtılaşmanın azaltılması, damar sertliği oluşumunun engeller.

* Antioksidan etkisi olması nedeniyle, Varis, basur (hemoroid) ‘e karşı iyileştiricidir.

* Yabanmersini meyveleri, mesane taşları, karaciğer rahatsızlıkları, öksürük ve akciğer hastalıkları için bir çare olarak tavsiye edilmektedir.

* Bu meyve, geçmiş zamanlarda, şifacılar tarafından, çeşitli bağırsak hastalıkları, tifo ve karahumma, ağız, deri ve üriner sistem enfeksiyonları, gut ve romatizma için kullanılmışlardır.

* Kurutulmuş yabanmersini meyvelerinden yapılan çay, ishale, kanlı basura, şeker hastalığına karşı ve sakinleştirici bir tonik olarak, ayrıca iskorbütü önlemek (C Vitamini eksikliği) , aşırı kanamayı durdurmak ve ağız içi yara ve iltihaplar için gargara ve dezenfektan olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Yemekten Önce Neler Tüketilmeli-Şifalı Bitki
Yemekten Önce Neler Tüketilmeli-Şifalı Bitki

Gün içinde ve yemekten önce neler yemeliyiz?Kahvaltıda asla soğuk su içmeyin.Boş mideye soğuk su zaralıdır.Sebzeler faydalıdır.Aç karnına nane,havuç,roka,maydanoz,tere gibi sebzeler...

Kapat