Osman Müftüoğlu karın yağlarını eritme yöntemi-Şifalı Bitki

Karın ya da göbekte biriken yağların sebebi genetik, metabolik ya da hormonal faktörler olabiliyor.

Eğer kanda insülin hormonun fazlalığı ve insüline cevapsızlık ile seyreden “insülin direnci sendromu” olan “kronik stresli” veya “metabolik sendromlu” biri iseniz, otuz yaşından sonra karın çevrenizin yavaş yavaş genişlemeye başlamasına şaşırmayın.

Eğer karın çevrenizde yağlanmayla birlikte yüzünüzde yuvarlaklaşma, ensenizde yağ birikimi, karın ve kalçanızda kırmızı-mor çatlaklar meydana gelmişse bir Kuşing (Cushing) hastalığı ya da sendromundan kuşkulanmak gerekiyor.

Böbreküstü bezinin stres hormonu kortizolü çok miktarda üretmesi sonucunda oluşan bu sorun yüksek dozda veya uzun süreli kortizol kullanımı durumunda da ortaya çıkabiliyor. (Sezen Aksu’da böyle olmuştu).

Orta yaşlarla beraber belirginleşmeye başlayan karın ve bel çevresinde yağlanma erkeklerde testosteron azalması (Andropoz), kadınlarda östrojen kaybı (Menopoz) ile de ortaya çıkabilmektedir. Ve son olarak herhangi bir hormonal ya da metabolik sorun olmadan da karın ve göbek çevresinde yağlanma ortaya çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor. Bu durum çoğu kez genetik kökenli olmakta. Çok miktarda alkol tüketmenin (özellikle biranın) de karın yağlarını artırdığı bilinmektedir.

Nasıl tedavi edilecek

Karın çevresinde biriken yağlardan “Liposuction”, “Lipoliz” veya “Mezoterapi” gibi geçici çözümler ile kurtulabileceğinizi düşünmeyin. Bu yöntemleri seçerseniz hem ağrılı bir işleme katlanırsınız, hem de belinizi değil de cüzdanınızı inceltirsiniz!

Karın yağlarını cerrahi olarak aldırmak belki 300-500 gramdan geçici olarak kurtulmanıza ve bir kaç aylık geçici bir görüntüye sahip olmanıza yardım etse de kilo probleminizin çözümüne hiç bir fayda sağlamaz.

Lipoliz ve mezoterapi gibi yöntemlerin, yağ kaybı amacı ile kullanılmasının hiç bir fayda sağlamadığını söyleyebiliriz.

Karın bölgesi yağlarını azaltmanın yolu öncelikle onu oluşturan sebebi tedavi etmekten geçiyor. Hormonal eksikliklerin giderilmesi, kortizol fazlalığı, insülin yüksekliği gibi sorunların kontrol altına alınması, kronik stresin engellenmesi gerekmektedir. Bunun haricinde bir miktar günlük kalori kısıtlaması yapmak da etkili olacaktır. Diyeti mutlaka egzersiz-aktivite çalışmalarıyla desteklemek gerekmektedir.

En etkili yağ eritici düzenli egzersizdir

Karın bölgesi yağlarını azaltmak için en etkili egzersiz her gün yapılacak 30-35 dakikalık sıkı yürüyüşlerdir. Sert, ritmik ve dakikada ortalama 120 adımın altına düşmeyecek etkili yürüyüş planları karın yağlarından kurtulmayı kolaylaştırıyor.

Mekik çekmenin de yararlı olabileceği belirtiliyor. Eğer yürüyüş planı ile günde ortalama 300-500 kalorilik bir kayıp sağlayabilirseniz bu yağların bir hayli azalabileceğinden kuşkunuz olmasın.

Sırası gelmişken belirtelim: “Men’s Health” veya diğer fitness dergilerinde gördüğünüz dümdüz karınlı, bol kaslı erkek veya hanımlardan biri olmayı düşünüyorsanız, toplam vücut yağınızın %15 geçmemesi, hatta %12’lere inmesi gerekiyor. Bu da kolay kolay ulaşılacak bir oran değil.

Osman Müftüoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.