MUSTAFA AYDINERİN ŞİFALI KÜERLERİ DEVAM EDİYOR-Şifalı Bitki

Mustafa Aydıner, varisten tutunda, kilo problemine kadar, göz tansiyonu probleminden migrene kadar pek çok konuda sorulan soruları cevapladı ve bu hastalıklara fayda sağlayan bitkisel ve prtaik kürler önerdi.

GÖZ TANSİYONU İÇİN : 1 tutam papatya, 1 tutam maydonoz, 1 bardak kaynar suyun içerisine atılıp, 1 dak. kaynatılıp, süzülür. Elde edilen bitki suyu, göz kadehinin içerisine konulup, göz bu suyun içerisinde -3 defa açılıp kapatılır.
* akşamları yatmadan önce, steril bir kabın içerisine doldurulmuş olan steril kestane balı, her iki göze 1 er damla damlatılır.
GİZLİ VARİS : Varis için, atkestanesinin çok faydalı olduğunu söyleyen, Mustafa Aydıner’in bitkisel tarifi;
* 50 gr at kestanesi, 500 gr suyun içerisine atılıp, kestaneler pişinceye kadar kaynatılır. Elde edilen kestane suyu, aç veya tok karnına günde 3 defa 1 er fincan içilir. Kestaneler lapa haline getirilerek, ayağa sarılır.
SİNİRSEL NEFES DARLIĞI İÇİN : Melisa çayı ve zencefil, sinirsel nefes darlığı için, çok faydalıdır. Günde 2-3 fincan melisa çayı içilmeli, sabah akşam 1 tatlı kaşığı balın içerisine, 1 çay kaşığı zencefil karıştırılarak, tok karnına yenilmelidir.
KARACİĞER HASTALIKLARI İÇİN : Mustafa Aydıner, Hepatit b hastalığı ve diğer karaciğer hastalıklarından fayda sağlayan şifalı bitkileri anlattı. Bu rahatsızlıklardan muzdarip olan kişiler için de doğal kürler önerdi.
Enginar karaciğer için çok faydalı bir bitkidir. Günde 2-3 fincan enginar çayı içmek fayda sağlayacaktır.
Enginar çayının yapılışı : Enginarın dış yapraklarından, 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış yaprak, 1 bardak kaynar suya atılıp, 2-3 dak. kaynatılır. 8-10 dak. altı kapalı olarak demlendirilip, süzüldükten sonra içilir.
Ayrıca, zencefil, çörekotu,zerdeçal, kereviz tohumu, kuzu karaciğeri, kuzu uyluğu, keçi sütü, keç peyniri ve keçi yoğurdu da karacier hastalıklarında çok fayda sağlar.
GUATR HASTALIKLARI İÇİN : Guatr için, dereotu ve tereotu çok fayda sağlar. Her salatanın içerisine mutlaka bu bitkileri katmak gerekir.
* 25 gr dereotu tohumu, 25 gr tereotu tohumu, toz haline getirilerek, 1 kg bala karıştırılıp macun hazırlanı. bu macun, her yemek öncesinde aç karnına 1 er kaşık yenir.
* 1 tatlı kaşığı kurt pençesi, 1 su bardağı kaynar suyun içerine atılıp, kaynatmadan 5 dak demlendirin. Süzün. Sabah akşam 1 er su bardağı için. Her türlü troid hastalığında şifa sağlar.

DOĞAL ZAYIFLAMA FORMÜLÜ;GEREKLİ MALZEMELER :* 3 gr sandaroz sakızı,

* 2 gr kitre zamkı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : sandaroz sakızı ve kitre zamkı toz haline getirilerek karıştırılır. Günde 3 defa su ile yutulur.
Bu formüle ek olarak, funda bitkisi ve papatya karıştırılarak, çay hazırlanır. Günde 3 defa içilir. Yağ yakıcı özelliği vardır.
MİGREN : Çörekotu yağı veya gelincik yağı, bir kabın içerisine alınır. Her iki el, bu yağa batırılarak yaplanır. Her iki alın bölgesinden başlayarak, masaj yapılır. alın bölgesi ve her iki kaş arasıda dahil olmak üzere, masaj yapılarak, tekrar, alın bölgesine, ordan da kulak arkasına ve kulak memesine masaj uygulanır.
9 aralık 2009 Serdemin Mutfağı programından derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.