MENAPOZ DÖNEMİNDE ŞİŞMANLIĞI ÖNLEMENİN 5 ALTIN KURALI-Şifalı Bitki

Menapoz döneminde, hormon dengesinin bozulması ile birlikte, kilo alma problemi yaşanabilir. Bu dönemde, tehlikeli boyutlara gelecek derecede şişmanlaa problemi omaması için 5 altın kuralı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Ölçüleri sıkı takip : Menopozda, özellikle bel bölgesindeki kalınlaşma tehlike işaretidir. Karındaki yağ hücreleri, metabolik bakımdan, daha faaldirler ve kalçalardaki yağ hücrelerinden daha tehlikelidirler. Bu bölgelerdeki yağ hücreleri, insüline karşı direnç oluştururlar. Bu da, kandaki şekerin, temizlenmesi için çok daha fazla ensülin üretimini zorunlu hale getirir.

2. Stresten kaçının : Stresin, metabolizma üzerindeki etkisi, asla hafife alınmamalı. Özellikle, menopoz döneminde, kadının strese girmesi, kilo almasını hızlandırır. Menopoz döneminde, kadının hayatında, yeni stres kaynaklarının ortaya çıkması, kilolarının da artmasında etkin bir rol oynar. Sakın stresin sizi zayıflatacağını düşünmeyin. Menopozda yaşanan stres, kilo aldırır.

3. Egzersiz : Eğer, olgunluk çağına gelinceye kadar, vücut egzersizi yapmadıysanız, artık geç kaldığınıza kendinizi inandırmayın. Tam aksine, bugünden tezi yok, egzersizlere başlamalısınız. Kaslarınız, insülin alıcılarıyla yüklüdür. Ne kadar çok kas kütleniz olursa, egzersizler sayesinde düzenli bir şekilde, ısı açığa çıkarırsınız ve karbonhidratlarla yağları yakmanız kolaylaşır. Kalbinizi ve kemiklerinizi de korursunuz. Menopoz döneminde, düzenli vücut egzersizi yapmak çok önemlidir.

4. Troid kontrolü şart : Kadınların % 25 i, menopoz dönemine yaklaşırken, tiroid bezleriyle sorun yaşarlar. Tiroid bezlerinin az çalışması, metabolizmanın hızını yavaşlatır. Yorgunluk, kilo almak, el ve ayakların soğuk olması, saçların seyrelmesi ve kabızlık gibi belirtiler, tiroid problemlerinin habercisidir. Tiroid ölçümü yaptırıp, tirod hormonlarınızın ne durumda olduğunu öğrenmenizde büyük yarar var.

5. Hormon dengesine dikkat : Menopoz dönemi başlayan kadınların hepsi, vücutlarındaki östrojen fazlasını yok edebilmek uğruna, bir beslenme programı, vitamin ve mineral takviyesi ve egzersiz programı uygulamalıdır. Şeker ve nişasta ağırlıklı besinlerden uzak durulmalı, posalı besin maddeleri tercih edilmeli. Bu arada fast- food türü yiyecekleri, beslenme listenizden derhal çıkarmanız sizin yararınıza olacatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bitkisel Saç ürünleri-Şifalı Bitki
Bitkisel Saç ürünleri-Şifalı Bitki – Şifalı Bitkiler Sitesi

Doğada rahatlıkla bulacağınız bitkiler sadece cilt bakımında kullanılmıyor. Kozalaktan havuca, papatyadan kırmızı bibere kadar birçok bitkisel ürün saçlarınızın sağlıklı olmasını...

Kapat