KURU SAÇLAR İÇİN DOĞAL BAKIM ÖNERİLERİ-Şifalı Bitki

Her saç tipi, kendine özel bakım ister. Ama, kuru saçların bakımı daha itinalı ve daha özenli olmalıdır. ;Bu yazımızda, kuru saçların, ışıl ışıl olmasını sağlayacak önerilermiz ve doğal bakım maskemiz yer almakta.

* Saçlarınızı ılık su işle yıklamak, saçların kurumasını ve dökülmesini önler.
* Saçlarınızı hergün yerine, gün aşırı veya 3 günde 1 kez yıkayın. Saç kendi nemini oluşturabilsin. Nemsiz kalan saç daha fazla kurur.
* Saç tipinize uygun şanpuan kullanmak önemli bir konudur. Çok kuru saçlarınız varsa yıkadıktan sonra sadece saç uçlarına krem uygulayın. Böylece uç kırılmalarını önleyebilirsiniz.
* Saçlarınızı çok yüksek ısıda kurutmak, saçlarınıza zarar verir. Saçınızın nemini kaybeder, ışıltısı yok olur. Saç kurutmasını orta kademede çalıştırmak en ideali olacaktır.
* Saçlarınızı güneşten ve klorlu sudan koruyun. Havuza ya da denize girerken bone takmaya özen gösterin. Eğer uzun süre güneş altında kalacaksınız şapka takmanızda fayda vardır.
Kuru saçlar için çok faydalı olan doğal maske tarifi;

GEREKLİ MALZEMELER :* 1 tatlı kaşığı bal,

* 1 fincan sıcak su,
* 1 tatlı kaşığı badem yağı,
* 1 tatlı kaşığı ceviz yağı,
* Yarım tatlı kaşığı keten tohumu yağı,
* Yarım limonun suyu,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzemeleri cam bir kâsede karıştırın. Maskeyi saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Streç filmle saçınızı sarıp 1 saat bekleyin. Saç tipinize uygun şampuanla yıkayıp, durulayın. Havluyla yumuşak hareketlerle iyice kurulayın.
Orta kademeli ısıda saçlarınızı kurutun.
Bu maske, 15 günde 1 defa uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
ZENCEFİL
ZENCEFİL

Zencefilgiller familyasından anayurdu Hindistan ve Malezya olan etli rizomlu bitkidir. Baharat olarak kullanılır. Tıbbi zencefilin tropik ülkelerde kültürü yapılır. Zencefil...

Kapat