Kızlık Zarı Dikimi Nedir

KIZLIK ZARI DİKİMİ HİMENOPLASTİ ESTETİĞİ
Kızlık zarının Latince ismi hymendir. Hymen eski yunan mitolojisinde evlilik tanrısının adı olarak geçmektedir. Günümüzde kızlık zarının sağlamlığı ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de bekâretin simgesi olarak görülmektedir. Kızlık zarının istenmeyen durumlarda yırtılmasının onarımında kişinin psikolojik durumun ve aile yapısının yaşadığı sosyal çevrenin kültürel durumun da önemi vardır. Hymen anatomik yapı olarak vajinanın girişinde bulunan mukoza kalıntısından oluşan zardır. Hymen zarı şekil olarak tiplere ayrılmaktadır. Hymen % 95 oranında annuler ( halka ) şeklindedir.

Hymen yırtılması ilişki dışında bazı durumlarda da meydana gelmektedir. Tekvando gibi uzak doğu sporlarında, jimlastik gibi bacakların çok fazla açıldığında bazı spor türlerinde genital bölge üzerinde meydana gelen yaralanmalarda da kızlık zarı yırtılmalar oluşmaktadır.

Himenoplasti de işlem süresi ortalama 30 dakikadır. Hastanın konforu ve işlem sonrasındaki psikolojik rahatlığı açısından sedasyon anestezisi altında işlemin yapılması ideal bir yöntemdir. Sedasyon anestezisinde hasta anestezi hekimi tarafından uygun ilaçlarla rahatlatılır ve işlem bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. İşlem süresince hiç bir rahatsızlık,ağrı ve acı duymayan hasta aynı gün içinde normal yaşantısına geri dönebilir. Hymenin ilk ilişki sonrası kanamasını üzerindeki kılcal damarlar ve hymenin elastikiyet derecesi sağlar. Onarılması doğru teknikle yapılmış olan hymenler içinde kanama olasılığı orjinal hymenler gibi olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.