KIZILCIK VE KIZILCIK SUYUNUN FAYDALARI

KIZILCIK VE KIZILCIK SUYU KIZILCIK VE KIZILCIK SUYUNUN FAYDALARIKızılcık,  5-6 metre yüksekliğinde, çalı şeklinde sarı çiçekli bir ağaç olan kızılcık ağacının kırmızı renkli ve oval meyvesi C vitamini açısından çok zengindir.
KIZILCIĞIN FAYDALARI : Mideye kuvvet verir. Vücut direncini arttırır. Bağırsak yaralarına iyi gelir. Gazı önler. Ağız yaralarını giderir. Mikrop öldürücüdür. İltihaplanmayı önler ve alerjileri azaltır. Ateş düşürücü etkisi ile özellikle menopozda faydalıdır. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olurken, meyveleri ise ishal yapıcıdır.
KULLANIM ŞEKLİ :  Kızılcığın kabukları ve meyvesi kullanılır. Yaprağı ezilip yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Meyvelerinde kızılcık reçeli, hoşafı ve kompostoso yapılır. Kızılcık suyu uykusuzluğa iyi gelir. Kızılcık şurubu vücuda kuvvet verir. Kızılcık ağacının kabukları kaynatılarak etkili bir ateş düşürücü elde edilir. Ayrıca, Kabukları toz haline getirilip yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak serpilebilir.
KIZILCIK SUYU VE FAYDALARI ;
Kızılcık suyunun en çok bilinen yararı boşaltım sistemi sorunlarını çözmekteki etkisidir. Bakteriyel enfeksiyonu tedavi ederek sorunların çözülmesini sağlar.
Kızılcık suyu, yüksek kolesterol ve kalp yetmezliği gibi sıkıntıları olan hastaların kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. C vitamini yönünden de oldukça zengin olan kızılcık suyu, dişlerin çürümesini ve plak oluşumunu engeller.
Kızılcığın içinde bulunan asitler bileşikler ise böbrek ve tümör oluşumunu önler.
Dilerseniz bu şifalı suyu, kendinizde evde rahatlıkla yapabilirsiniz.
KIZILCIK SUYU-ŞERBETİ  YAPIMI ;
Kızılcıkları iyice yıkayın ve ardından süzün. Geniş bir tencereye taşıyın. Tozşeker ve bir tutam tuzu ekleyin. Kısık ateşte şeker iyice eriyinceye kadar bekletin/pişirin. Su ve yarım portakalın suyunu ilave edip kısık ateşte yarım saat daha pişirin. Ocaktan alıp süzgeç yardımıyla kaşıkla ezerek suyunun süzülmesini sağlayın. Daha sonra tülbent yardımıyla suyunu tekrar süzün. Hazırlamış olduğunuz kızılcık suyunu damak zevkinize göre şeker ve su ilave ederek tatlandırın. Soğuyunca sterilize edilmiş cam kavanozlara veya şişelere güvenle saklayabilirsiniz.

 KIZILCIK VE KIZILCIK SUYUNUN FAYDALARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.