KARAHİNDİBA VE FAYDALARI-Şifalı Bitki – Şifalı Bitkiler Sitesi

Aslan dişi olarak da bilinen karahindiba, aslında, sarı çiçekli ve yeşil yapraklı bir bitkidir. Buna rağmen, karahindiba olarak anılır. İşe yaramaz bir ot gibi görünen karhindiba, çayı ve pekmezi ile insanlara, uzun yıllar boyu, şifa kaynağı olmuştur. Öncelikle, sizlere, karahindiba çayı ve pekmezinin tarifini verelim. Ardından da, karahindibanın, hangi hastalıklar için şifa kaynağı olduğunu anlatalım.

KARAHİNDİBA ÇAYI : Yarım tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kara hindiba kökü, bir su bardağı dolusu suya akşamdan eklenir, ertesi sabah kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülür. Bu çay, kahvaltıdan yarım saat önceye ve yarım saat sonraya bölünerek, yudum yudum içilir.

KARAHİNDİBA PEKMEZİ : 2 avuç dolusu kara hindiba çiçeği, 1 lt soğuk suya eklenir ve hafif ateşte kaynamaya bırakılır. Taşmak üzereyken ocaktan indirilir ve sabaha kadar bekletilir. Ertesi gün hepsi bir süzgece boşaltılır ve çiçekler iyice sıkılır. Bu suyun içine bir kilo şeker eritilir ve ince dilimler halinde yarım limon eklenir. ( limon suyu da sıkılabilir ). Daha fazla limon pekmezi ekşitebilir ! Tencere kapaksız olarak ocağa konur. Vitaminlerin yitirilmemesi için, ısının çok düşük olması gerekir. Fazla sıvı böylece, kaynamaya gerek kalmadan buharlaşır. Elde edilen kütle, bir veya iki kere soğumaya bırakılarak, pekmezin en iyi kıvama gelmesi sağlanır. Uzun süre beklediğinde şekerlenmemesi için, yoğunluğunun fazla olmaması gerekir. Ama ince de olmamalıdır, yoksa bir süre sonra ekşimeye başlar. Kahvaltı ekmeğine sürülebilecek kıvamda, çok lezzetli ve ağdalı bir pekmez olmalıdır.

KARAHİNDİBANIN FAYDALARI

* Safra kesesi, karaciğer hastalıklarında faydalıdır.

* Şeker hastaları için kullanılır.
* Kaşıntı, egzama, mayasıl gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
* Gut ve romatizma hastalıklarında fayda sağlar.
* Sarılık ve dalak hastalıklarında yararlıdır.
* Yüzdeki sivilcelere iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.