İNCİRİN FAYDALARI VE FAYDALI İNCİR KÜRLERİ-Şifalı Bitki

Kimi insanların çok sevmesine karşı, kimi insanlar sütten nefret eder. Tüm faydalarına rağmen, bir türlü süt içemezler. Bilindiği gibi, süt, başta kemik ve diş gelişimi olmak üzere, vücut sağlığı açısından pek çok faydaya sahip olan bir besin. Peki süt içemeyenler ne yapmalı ? Bu sorumuzun cevabı, aşağıda yer almaktadır.

SÜT İÇEMİYORSANIZ, İNCİR TÜKETİNSüt içemeyenler için, diğer bir alternatif öneri, kuru incir, Neden mi ?

* İncir, içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla, kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler. incirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir.

* Sindirimi kolaylaştıran incirin, bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır.

* İncir, içerdiği ‘benzaldehit’ adlı maddeyle, kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.

* Kuru incirden hazırlanan infüzyon, özellikle çocuklarda korkusuzca kullanılabilen etkili bir müshildir. Bunun için 2-3 kuru incir doğranır. Üzerine kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip, günde 2-3 bardak içilir.

* Körpe incir yapraklarının sütü, siğile karşı etkilidir. Bu etkiyi sağlamak için körpe incir yaprağından sızan süt siğile sürülür.

* Körpe incir yapraklarının ezilmesiyle hazırlanan, yara lapası, çıbanların olgunlaştırılması ve baş verip delinmesinde etkili olur.

* Kurutulmuş incir yapraklarıyla hazırlanan dekoksiyon, hemoroit (basur) ve çıbanlara karşı etkilidir. Körpe incir yaprakları, havadar ve güneş görmeyen bir yerde kurutulur.

* Taze ve özellikle kuru incirin yenilmesiyle insan bedeninin hücreleri yenilenir. İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. Örneğin, 100 gr. kuru incir yenilirse bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun % 17’si, demir ve magnezyumun % 30’u, fosforun % 20’si, B1 vitamininin % 5’i ve B2 vitamininin %4’ü alınmış olur.

* İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle, bedene giren kolesterolün, kana karışmadan atılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.