İlk Adet Kanaması Hakkında Sorular Ve Cevaplar

İlk Adet Kanaması:
ilk adet kanamasıAdet kanaması genç kızlıktan başlayıp menopoz(kadın üretkenliğinin sona ermesi) dönemine kadar devam eden bir olgudur. Hamile kalabilme yeteneğine sahip olan kişilerde normal şartlarda 21–28 günde bir gerçekleşen adet kanaması. Genç kızlıkla birlikte sizlerin hayatına girer ve bu süreç menopoza yani artık vücudunuzun yumurta üretimini durdurmasına kadar devam eder.

Toplumlardan toplumlara değişkenlik gösteren ergenlik yaşı ülkemiz olan TÜRKİYE de 10–14 olarak kabul edilmektedir. Yani siz genç bayanlar 10–14 yaşları arasında ilk genç kızlığa adım atacaksınızdır. Dolayısıyla bu yaşlar arasında ilk adet kanamasını görmeniz oldukça normal bir durumdur. Bu dönemde bir genç kızın hayatında birçok değişiklik gözlenir.

* Boyun ani ve hızlıca uzaması,
* Göğüslerin belli olacak kadar büyümesi,
* Koltuk altı ve cinsel organda kıllanmalar,
* Basen bölgesinde genişleme,
* Sesin kızlara özgü hafif titrek ve ince karakterinin oturması,
* İlk adet kanamalarının görülmesi,

Bütün bu değişikliklerden sadece bir kaçıdır. Bizin üzerinde duracağımız konu tabiî ki ilk adet kanamasıdır.

İlk adet kanaması koltuk altı ve cinsel bölgelerinizde meydana gelen kıllanmalardan yaklaşık 1,5–2 yıl sonra gerçekleşir. Bu veriler kesin değildir ancak büyük bir olasılıkla doğrudur. Sizlerin bedensel yapınızdan dolayı kıllanmalar olmayabilir. Ancak genellikle kıllanma belirtilerinden sonraki 1,5–2 yıl içerisinde adet olacaksınızdır.

İlk Adet Kanaması Belirtileri,
Muhtemelen ilk adet kanamalarınıza tuvalet sırasında şahit olacaksınız. İç çamaşırınızda meydana gelen lekeler ise ilk adet kanamalarınızın bir kanıtı olacak. Ancak bunlardan başka ilk adet kanamalarının birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler,

* Hafif baş ağrısı,
* Bacak ağrıları,
* Bel ağrısı,
* Kasık ve karın ağrıları,
* Bacaklarda veya karında kramplar(ani kas kasılmaları)
* Sıkıntılı ruh halleri,
* Yalnız kalma isteği,
* Etrafından çekingenlik,
* Öz güven eksikliği,

Gibi sıralanabilmektedir.

İlk Adet Kanamam Oluyor Ne Yapmalıyım?
Sevgili genç bayanlar(10–14 yaş arası kızlar) yukarıdaki belirtileri hiç görmeyebileceğiniz gibi bu belirtileri çok şiddetli de yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler sizde oluşmaya başladığında mutlaka en yakınlarınız olan annelerinizle veya ablalarınızla konuşun ve onlardan yardım isteyin. Bu size çok büyük fayda sağlayacaktır. Bilmedikleriniz sizler için birer tehlikedir. Bu dönemin sağlıklı atlatılabilmesi için mutlaka yardım alınmalıdır.

İlk adet Kanama Çok Ağrılı Geçiyor:
Bu da normal bir durumdur vücudunuz hiç de alışık olmadığı bir durumla karşı karşıya. Bu ağrılı durumun geçmesini beklemek yapılacak en iyi şeydir. Fakat bazen ağrılar dayanılmaz olabilir bu durumda yapılabilecek en iyi şey kasıklarınıza sıcak uygulamak, sıcak bir su termosunu kalçalarınızın altına alarak oturmak veya en son çare olarak bir ağrı kesici almak olabilir.

NOT: ÖNEMLİ!!!!! Sevgili genç kızlar adet dönemlerinde ağrı kesici almak tavsiye edilen bir durum değildir. Ağrı kesici almak zorunda kaldığınız durumda aldığınız ağrı kesicinin etken maddesini mutlaka okuyunuz. Ağrı kesicide etken madde olarak PARASETAMOL kullanılıyorsa bu ağrı kesiciyi kullanmayınız. Parasetamol içermeyen başka tür ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

İlk Adet Kanaması ve Sık Sorulan Sorular:

Daha yaşım küçük Adet kanamam oldu normal mi?

Evet normaldir. Yazımızda da belirttiğimiz gibi adet kanaması kişiden kişiye toplumdan topluma değişir. Hatta sıcaklık bile adet kanamasının yaşını değiştirir. Ancak 8 yaşından önceki adet durumları başka şeyleri çağrıştırır. Dikkatli olmak gerekmektedir. Tasalanacak bir durum yoktur. Yakınlarınızla görüşün ve bir doktora gidin bu en iyisi olacaktır.

Yaşım çok çeçmiş olmasına rağmen adet olmadım bu normal mi?

Bu yaşınıza bağlı bir durumdur. 17 yaşına kadar adet görebileceğinizi unutmayın. Birde şuna dikkat etmekte fayda vardır. Eğer koltuk altlarında ve cinsel bölgede kıllanma var ve göğüslerde büyüme olmuşsa yüksel ihtimalle bir sorun yoktur. Adet kanaması biraz gecikebilir. Ama göğüsler büyütememiş ise ve kıllanmanlar yoksa bir hormon testinden geçmeniz gerekir.

Benden Kahverengi bir akıntı geliyor bu normal midir?

Kahverengi akıntı ilk adet kanamasının belirtilerinden birisidir. Ancak bir mantar hastalığının belirtisi de olabilir. Bir doktora görünmekte fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.