Hidroterapi Nedir

Hidroterapi Nedir ?

Suyun iyileştirici özelliklerinden insanlar eski çağlardan beri faydalanmışlardır. Eklemlerindeki ya da kaslarındaki ağrılardan yakınan hastalara yararlı olan hidroterapi tıp çevrelerince 1930lu yıllarına kadar benimsenmemiştir. Günümüzde ise Hidroterapi yani su ile tedavi doktorlarında bir çok tedavide ek olarak önerdiği yöntemlerden biridir.

Hidrterapi vücuttaki herhangi bir hastalık ya da sakatlığın su için de su yardımıyla iyileştirilmesidir.Günümüz de özel olarak hidrotepari merkezleri bulunmaktadır.

Hidroterapi Nasıl Uygulanır?

Büyük hastaneler de Hidroterapi ya tek kişilik küvetlerdeki ya da havuzlardaki su içinde hastalara iyileştirici özel hareketler yaptırılarak uygulanır.

Hidroterapi bir fizik tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır.Ancak bazı hidroterapi yöntemleri bugün kullanılmaktadır. Örneğin hastanın sırtına ve bacaklarına sıcak ve soğuk olarak değişen basınçlı su sıkmak gibi duş yöntemleri artık kullanılmayan hidroterapi yöntemlerindendir. Bugün kullanılmayan bir başka yöntem de hastanın tuz çamur gibi turbo içeren banyolara girmsesidir.

Hidroterapi hastanın tedavisine erken başlanmasına olanak vererek bir an önce iyileşmesini sağlar. Böylece uzun süre hareketsiz kalmaktan doğabilecek zararlı durumları önler.

Sıcak su ağrıyı hafifletmeye ve gergin kasları gevşetmeye yarar. Sağlıklı bir kişi alışık olmadığı halde ağır kas hareketleri yaptıktan sonra, nasıl vücudunun çeşitli yerlerinde ağrılar ve sızılar duyar da sıcak bir banyo yaptıktan sonra rahatlarsa, sıcak su, eklem ve kasları ağrıyan hastaları da aynışekilde rahatlatır. Bazı durumlarda hastanın eklem ve kasları sertleşerek hareketleri zorlaşır ve ağrı verir. Bu gibi eklemler sıcak suya sokulunca çevredeki kaslar gevşer. Böylece eklemli yerler daha kolay ve rahat hareket etmeye başlar. Bugün oldukça rağbet gören kaplıcaların şifasının bir nedeni de budur.

Hidroterapi suyun kaldırma gücünden de yararlanır. bazı hastaların bacak kasları zayıfladığı için vücut ağırlığını çekemez. kimi hastalar da ameliyat geçirdiği için kol ve bacaklarını kullanmakta zorluk çekebilirler. Bu gibi durumlarda eğer vücut hareketleri yapmak gerekiyorsa, doktorlar çoğu zaman su da yapılan vücut hareketlerini su egzersizlerini tavsiye ederler.  Bir hasta boynuna kadar su içine girdiği zaman normal ağırlığının ancak onda birinden daha azı bacaklarına yük olarak biner. Böylece su içinde bulunmak hastanın normalde yapamayacağı egzersizleri yapabilmesini sağlar. http://www.neyeiyigelir.com

Hidroterapi genel olarak eklemleri ve kasları herhangi bir nedenle yıkıma uğramış, zayıflamış ya da sertleşmiş hastalara uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.