Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır

Herhangi bir görme bozukluğu olduğunda, rahat ve açık seçik görmede güçlük çekildiği zaman göz muayenesi yapılmalıdır. Rahatsızlığın ışığın gözde kırılmasıyla ilgili ve gözlükle düzeltilebilen bir aksaklıktan mı, yoksa  tedavi gerektiren bir bozukluktan mı ileri geldiğini  saptamak önemlidir.

Çocuklarda göz kontrolü ne zaman yapılmalıdır ?

Çocukların gözleri doğumdan sonra  yetişme çağına kadar düzenli bir biçimde kontrol edilmelidir.  Çünkü  bu sürede   çocuğun göz bebeği  gelişme halinde olduğundan  görme yeteneğinde büyük gelişmeler ortaya çıkabilir. Görme bozukluğu farkına varılmadığı taktirde okuldaki başarısını etkiler.Çocuk okumada güçlük çekebilir ya da  arka sıralarda oturduğunda tahtayı göremeyebilir. Gözlük takan çocuklar her altı ayda bir  göz muayanesinden geçirilmelidir.

Yirmi yaşına geldikten sonra gözlerin gelişmesi tamamlanır Yakın ya da uzak görmede herhangi bir sorun  yoksa artık gözleri kontrol ettirmeye gerek kalmaz .  Gözlük takılıyorsa ancak bunları değiştirme gereği duyduğunda kontrole gitmek gerekir. Çünkü yetişkinlerin görme durumunda çok büyük  değişme olmaz.

Kırk yaşlarına gelince çoğu insanda , görme bozuklukları ortaya çıkmaya başlar. Bu doğal bir sonuçtur. Göz merceği zamanla yavaş yavaş sertleştiği ve dışbükey  olma özelliğini yitirdiği için  yakın nesneler  üzerinde odaklaşma  güçleşir . Bu nedenle bu yaşlardan sonra iki yılda bir göz muayenesi yaptırmak  gerekir. Gözlük kullanıyorsa 45 ile 65 yaşları arasında iki üç yılda bir mercek değiştirmek daha kuvvetli gözlük camları taktırmak gerekebilir. Yakın gözlüğü kullananlarda bir süre sonra uzak görme bozuklukları başlar. Bu durumda göz doktoru dışbükey ve içbükey merceklerin birlikte yerleştirilmiş olduğu bifokal ( çift odaklı )  gözlük kullanılmasını önerir . Böylece sürekli gözlük değiştirme külfeti ortadan kalkar .

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.