Fesleğen-Ocimum basilicum

Özellikleri : Bir yıllık otsu bir bitki olan fesleğen 20-40 cm kadar uzayabilmektedir. Beyaz ve pembe çiçekler açan ve özel bir kokuya sahip bir bitkidir. Özellikle Afganistan, Pakistan ve Hindistan’da yetişmektedir. Fakat günümüzde tüm akdeniz ülkelerinde, ve ülkemizde de Güney Anadolu’da yetişmektedir. Akdeniz mutfağında vazgeçilmez bir baharattır. Kurutulmuş ya da yaş olarak yemeklere lezzet vermek için kullanılır.
Önerilen Hastalıklar : İdrar arttırıcı ve gaz sökücü bir etkiye sahip olan fesleğen, hazımsızlığı giderir ve öksürüğü keser. Fesleğende canlandırıcı bir etki vardır. Bu bitkiyi tüketen insanlar daha az hasta olduklarını ifade etmektedirler. Arı sokmalarında faydalıdır. Karın ağrısını dindirir, kalbi kuvvetlendirir. Fesleğende siğilleri iyileşmesine yardımcı olan bir antiviral maddenin bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca kokusu tahtakurusu sivrisinekleri kaçırır. Peygamber (S.A.V) efendimizin ” Kendisine fesleğen sunulan onu geri çevirmesin, zira fesleğenin yükü hafif kokusu güzeldir” buyurmuşlardır. ( Müslim’in Sahih’inde )
Yan Etkileri : Hamilelikte tek başına ve yüksek miktarda kullanılmaması gerekmektedir.

Fesleğen-Ocimum basilicium

Fesleğen-Ocimum basilicium

Arananlar:

  • ocimum basilicum faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Çoban Çantası- Capsella Bursa Pastoris
Çoban Çantası- Capsella Bursa Pastoris

Özellikleri : Çoban kesesi, kuşkuşotu, Cıngıldak otu olarak ta bilinir. Bileşimlerinde uçucu yağlar, tanen, flavonitler, diosmin, potasyum ve tiramin içerir....

Kapat