Fasulya, Fasulye

FASULYA – PHASE OLUŞ VULGARİS

Kullanılan Kısımları : Kurutulmuş yaprakları, taze veya kurutulmuş kapçıkları

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Fasulya yapraklarının kaynatılması ile elde edilen su romatizma, siyatik ve böbrek hastalıklarını tedavi eder.

Kullanılışı: Fasulya yaprağı kaynatılır, elde edilen sudan 1 bardağı 1 bardak su ile karıştırılır, 10 saat bekletilir, sonra tekrar ısıtılıp içilir.

Fasulye kapçıkları kuru veya taze kapçıklar kaynatılıp içildiğinde karaciğer yetersizliğini tedavi eder, bedeni ve zihni yorgunlukları geçirir.

Vücudun güçlenmesini sağlar, idrar tutukluğunu giderir, albümüni düşürür, kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir, kalp çarpıntılarını geçirir, pankreası çalıştırır, kan şekerini düşürür, insülin üretimini dengede tutar, böbrek taşlarını (ürat taşım) döker, oluşmasını önler, gut‘ta faydalıdır.

Kan şekerini düşürmek için 20 gr fasulya kapçığı (kuru) ufalanır 1 kilo suda hafif ateşte 3 saat kaynatılır, elde edilen su 1 günde tüketilir.

Kuru fasulya şekerde, günde 2-3 defa 5 ila 7 adet fasulya yemeklerden evvel çiğ olarak yutulur.

Halsizlikte, bitkinlikte ve yorgunlukta, günde 2-3 defa 5 ila 7 adet fasulya çiğ olarak yutulur.

Kuru fasulya sütle karnı yarılıncaya kadar kaynatılır, üzerine, biber, havlucan ve rezene toz halinde ve şeker ilave edilip yenildiğinde meniyi artırır, cinsi arzuyu güçlendirir.

Kuru fasulya, sürmenajda, sinir yorgunluğunda, ruhi bunalım halinde sinir sistemini güçlendirmede faydalıdır.

İştah açıcı ve şişmanlatıcı olarak kuru fasulya, mercimek, kestane, mısır, yulaf aynı nisbette un haline getirilir, sabahları 1 kaşık I bardak sütle içilir.

Bu esnada çay içilmez.

İshal kesici olarak 2-3 adet çiğ kuru fasulya yutulur.

Haricen Kullanılışı: Kulak çınlamasında 1 kilo suya, 250 gr kuru fasulya konur kaynatılır, buharının kulağa gitmesi temin edilir (küçük ve ince bir honi ile).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.