Etkin Zayıflama

Etkin Zayıflama

Kabızlık, tükettiğimiz besinlerle direk ilişkilidir. Kafein, beyaz ekmek, kırmızı et bu meseleye sebep olan gıdalardan yalnızca birkaçı…

Diyetisyen Büşra Totan, bilhassa perhiz zamanında, sinameki içeren zayıflama ve form çaylarının içilmesinin kabızlığa kapı araladığının altını ehemmiyetle çizdi. Totan, kabızlık meselenine iyi gelen yiyecekleri de sıraladı.

Kabızlığın çözümünde ne yemediğiniz kadar ne yediğiniz ve nasıl beslendiğiniz de ehemmiyetlidir. Balanssız beslenen, hareketsiz, posa alımı düşük ve sıvı alımı yetersiz fertlerde en sık rastlanan meseledir. Fazla kafein alımı (çay/kahve/kola), çikolata tüketimi, fazla kırmızı et tüketimi, yetersiz tam hububatlı ekmek tüketmek, makarna ve pirinç tüketiminin fazla olması,şuursuz laksatif kullanımı ve magnezyum eksikliği kabızlığa kapı aralar. Diğer taraftan yağ muhtevası oldukça düşük ve hızlı kilo vermeyi amaçlayan diyetler de kronik kabızlık meselelerinesebep olabilir.

Günlük beslenmenize bunları ilave edin

Posa alımı: Posa, dışkılamada tesirlidir. Yetişkinlerde günlük posa alımı 22-30 gram olmalıdır. Bu miktarı sağlayabilmek için diyete; günde en az 3-5 porsiyon meyve, her öğüne haşlanmış/çiğ sebze, haftada 3 defa kuru baklagil ve tam hububatlı ekmekler ilave etmelidir. Beyaz ekmek yenmemelidir. Buğday kepeği en tesirli posa kaynağıdır, bu nedenle şiddetli kabızlıkvaziyetlerinde 2 yemek kaşığı tüketilebilir. Keten tohumu ise kronik kabızlıkta 1 tatlı kaşığı ölçüde seçenek edilebilir. Ancak her ikisi de uzun dönem ve fazla miktarda kullanılmamalıdır.

Fruktooligosakkaridler: Diyette bulunan çözünebilir posa türleridir. Dışkının bağırsaktan geçişini kolaylaştırır ve bağırsaktaki faydalı bakteri florasını savunurlar. Kuşkonmaz, domates, pırasa, yer elması, Trabzon hurması, kuru erik, kayısı, armut ve elma kabızlık meselesi yaşayan kişilerin beslenmelerinde kesinlikle olmalıdır. Bilhassa kuru erik, kuru üzüm ve kayısı ile komposto yapılıp tüketilebilir. Sabah aç karna kuru meyveler seçenek edilebilir.

Probiyotikler: Yeterli miktarda alındıklarında sıhhati pozitif istikamette etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Düzenli kullanımda bağırsak florasında faydalı bakterileri artırarak, bağırsaksıhhatini savunur ve geliştirir. Yoğurt, kefir gibi fermente süt ürünleri probiyotik içeren besinlerdir. Kronik kabızlık meselesi yaşayan kişiler her akşam 1 çay bardağı kefir veyahut probiyotik ilaveli yoğur tüketebilirler.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.