Enginar, Enginar Yaprağı, Yabani Enginar

ENGİNAR YAPRAĞI – CYNARASCOLYMUS

Kullanılan Kısımları : Yaprağı, kökleri, tohumu

Enginarın içerisinde silymarin adlı kimyevi madde vardır. Bu madde hücrelerin hasar görmesini önler. Ayrıca prostat, meme ve rahim ağzı kanserlerini de önlemede etkili olduğu ifade edilmiştir.

Ayrıca enginarın içerisinde fiber, magnezyum, folatej ve C vitaminleri vardır. Enginarı bol tüketen kimseleri daha sağlıklı ve daha genç göründükleri belirtilmiştir.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Enginar protein ve karbonhidrat çözücüdür, karaciğere çok faydalıdır, kollestrolü düşürür, yükselmesini önler, selülitte faydalıdır, ateş düşürücü, iştah açıcı, vücudu güçlendirici, cinsi arzuyu artırıcı, içteki yanmış kanı, balgamı ve safrayı çıkarıcı, idrar ve safra söktürücü olarak kullanılır, alerjik rahatsızlıklarda faydalıdır.

Eskiden beri cinsi kudretsizliği giderici olarak tanınmıştır, damar sertliğini önler, kandaki üre ve kollestrolü düşürür. Kandaki şeker miktarını ayarlar, şeker hastaları için çok faydalıdır, bedeni ve ruhi bitkinliği giderir, sinirleri güçlendirir, kalp hastalıklarını önler, kalp çarpıntısını giderir, böbreklerdeki kumların dökülmesine yardım eder, mide ve bağırsakları temizler, vücudun ter kokusunu geçirir, ciğer hastalıklarının çabuk geçmesini sağlar, karaciğeri güçlendirir, gut ve romatizmayı geçirir, ishali keser, hazmı kolaydır, kemik hastalıklarında faydalıdır.

Ödemde, akut eklem romatizmasında, kas ve eklem romatizmasında kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4-6 gr ufalanmış enginar yaprağı, sapı veya tohumundan konur 5-10 dk kaynatılır, günde birkaç bardak içilir. Veya 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr yaprak, tohum konur, 10 dk bekletilir, günde birkaç bardak içilir.

1 bardak suya, 10 gr parçalanmış yaprak konur, 15 dk kaynatılır, 20 dk bekletilir, günde 1 bardak içilir.

Cinsi gücü artırıcı olarakta aynı şekilde kullanılır, enginar tenasül uzvunu daima ayakta tutar. Enginar saplarının ve başlarının altındaki etliyerini tuz, biber ve havlucanla yemek meni kanalını açar.

Enginar saplarını balla yapılmış sirke şerbeti ile kaynatıp içmek bütün vücudun ter kokusunu giderir.

Hülasası: Taze yapraklardan elde edilen hülasalar karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Zehirli bileşikler taşımadığından emniyetle kullanılır. Kansızlıkta çok etkili bir formül; 2 kilo suya, 30 gr ufalanmış enginar yaprağı 1 su bardağı kuru siyah üzüm (keçimen değil), 1 kaşık pelin ufalanıp konur orta ateşte 1 saat

kaynatılır, soğuyunca süzülür, içerisine bal konur, günde 3-4 bardak içilir 10-15 gün devam edilir. 10 yaşından küçük çocuklara 1-2 çay bardağı içirilir, iştahı açar, kanlanma başlar.

Haricen Kullanılışı: Enginar yaprağı, sap veya tohumu kaynatılır, bu su ile ağrıyan yerler ovulursa ağrıları giderir, aynı su ile baş yıkanırsa, konağı, kepeği giderir, başta kıl bitirir.

YABANİ ENGİNAR – CYNARA CARDUNCULUS

Diğer İsimleri: Diken Enginarı

Yaprakları enginar yaprağının kullanıldığı yerlerde kullanılır. Kabuğu soyulduktan sonra sebze olarak yenilir.

One thought on “Enginar, Enginar Yaprağı, Yabani Enginar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.