Emziren annelere beslenme önerileri nelerdir.-Şifalı Bitki

Her anne hamilelik sonrasında birkaç kilo fazlalık kalır ama bazılarında bu fazlalık 10-15 kiloyu bile bulabiliyor. Bu kilolardan kurtulmakta geç kalmamak gerekiyor ama doğumdan hemen sonraki ilk ay içinde diyete başlamamak gerekiyor.

Ayrıca şu temel kuralı da bir kenara not etmenizde fayda var: Emziren bir anne günde en az 2000 kalori kazanmak zorunda. Bu kalorilerin en az %30unu proteinlerden almalı. Ayrıca her gün 2-2,5 litre sıvı tüketmeyi ihmal etmemeli.

NE YEMELİ-İÇMELİ

Emziren annelerin özellikle hayvansal proteinden zengin bir beslenme planı uygulamaları şart. Yağsız kırmızı et asla unutulmamalı. Balık en az haftada 2-3 gün mutlaka yenmeli. Özellikle omega-3ten zengin balıklar seçmeli ki sütle bebeğe daha fazla omega-3 kazandırabilsinler. Bebeklerinin beyin gelişimine yardımcı olsunlar.

Bitkisel proteinleri de ihmal etmemelerinde fayda var. Ben özellikle kuru fasulye nohut mercimek taraftarıyım. Fasulyenin kırmızı siyah olanı antioksidandan daha zengindir. Sebze ve meyveyi bol bol yemek lazım ama çok tatlı meyvelerden uzak durmak doğru olur.

“Süt yapar” diye unlu şekerli yağlı gıdaları süt yapar diye fazla yemenin bir anlamı yok. “Süt yapar” diyerek “armut” öneren çakma bitkisel tıp uzmanlarının kulakları çınlayacak belki ama özellikle sütü arttırdığı zannedilen besinlerin çoğunun süt üretimine herhangi bir özel faydası söz konusu değil.

Emziren annelerin alkol almamasında aşırı kahve içmemesinde de fayda var. Ben çok fazla bitkisel çay tüketmelerine de taraftar değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.