DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ KORUNMA YOLLARI AŞISI-Şifalı Bitki

Tüm dünyada, insanlığın korkulu rüyası olan, domuz gribi hastalığı, ülkemizde de oldukça yaygın bir hastalık olmaya başladı. Maalesef, ölümle sonuçlanabilecek kadar, tehlikeli bir hastalık. Domuz gribinin aşısı bulunduğu müjdesini, yayın kanalları sayesinde hepimiz duyduk. Ama,

üzücü olan, kısıtlı sayıda üretilmiş olması. Diğer bir taraftan ise, aşının, koruyuculuk oranının düşük oması. Yani bir rakam vermek gerekirse, aşı yapılmaz ise, 5300 kişi, aşı yapılır ise, 4000 kişi hayatını kaybedecek.
Domuz Gribinin Belirtileri ; Mevsimsel gribe benzeyen belirtiler; ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülüyor. Ağır vakalarda solunum yetmezliği ortaya çıkıyor. Ancak bazı vakalarda hiçbir belirti görülmüyor, bazı vakalar da ölümle sonuçlanabiliyor.
* Tabi, domuz gribi aşısı yapılmak için, önceliklik verilen, bazı risk grupları bulunmakta. Bunlar ; Hamileler, sağlık çalışanları, 6-35 aylık bebekler, itfaiye, ulaşım, elektrik ve doğalgaz hizmetleri gibi kritik alanlardaki personel, diyabet, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar gibi kronik hastalık sebebiyle risk taşıyan 3-64 yaş aralığındaki kişiler, kolluk kuvvetleri, silahlı kuvvetler mensupları, 65 yaş üstü kişiler, okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, üniversite öğrencileri, altı ay 24 yaş arasındaki diğer tüm nüfus.
* Domuz Gribinden korunmak için; Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmayın, kişisel hijyene önem verin. Dünya Sağlık Örgütü tarafından getirilmiş bir seyahat kısıtlaması yok. Gideceğiniz ülkenin yerel otoritelerinin öngördüğü tedbirlere uyun ve gerekirse maske kullanarak bulaşma riskini azaltın. Grip belirtileri görürseniz, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına dair bulgu yok. Domuz virüsü, 70 derece ısıtılınca ölmekte. Bol sıvı gıda tüketin, iyi beslenin, dinlenmeye dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.