Deve Dikeni Tohumu ve Fayfaları-Şifalı Bitki

Deve Dikeninin ÖzellikleriDeve Dikeni iki yıllık otsu bir bitki tütürüdür. Boyları yaklaşık 50 – 100 cm arasında değişmektedir. Çiçekleri yaz aylarında açmakla birlikte renkleri genellikle beyaz ve sarıdır. Ülkemizde çoğunlukla kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Anavatanı’nın Afrika olduğu düşünülürken bugün yayılım gösterdiği coğrafya Akdenizdir. Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesinde de yaygın olarak gözlenmektedir. Kendine has ve güzel bir kokusu vardır.

Deve Dikeni Tohumu Kullanış BiçimiHavanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşığı dolusu tohum, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay, sabah aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak olmak üzere, soğutulmadan ve yudumlanarak içilir.

Tohum ve Yaprağıyla Kullanımı:1 yaprak, 1 küçük kök yada 3 tutam tohumu 1 litre suda birkaç dakika kaynatarak günde 3 defa yemeklerden önce 1’er çay bardağı içilir.

Deve Dikeninin FaydalarıKaraciğerdeki hücreleri yeniler,toksinlerden arındırır.

Mide ve bağırsakları güçlendirir.

Anne sütünü artırır

İçindeki silymarin maddesi nedeniyle karaciğerin ilacıdır.

Prostat,Sıtma,iştahsızlık,kabız ve alkol etkisiyle oluşan yüz kızarıklarının tedavisinde kullanılır.

Safra Kesesi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

devedikeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Evde cilt maskesi yapımı-Şifalı Bitki
Evde cilt maskesi yapımı-Şifalı Bitki

Evde yapabileceğiniz yüz maskeleri.. Yumurta, bal, yoğurt evimizde hemen her zaman bulunan yiyecekler. Ama bu kez bunları yemek pişirirken değil,...

Kapat