Çörek Otu

Çörek otu  (Nigella Sativa)

çörek otu-nigella sativa

çörek otu-nigella sativa

Özellikleri : Kokusu çok keskin olan çörek otu tohumunun alternatif tıp ve şifalı bitkiler literatüründe çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Genellikle acımsı bir lezzeti olan ve 1-2 mm uzunluğunda olan bu  siyah tohum, Afyon, Isparta ve Burdur bölgelerinde yetiştirilmektedir.  Çörek otu yiyeceklerde baharat olarak da kullanılmaktadır.

Çörek otu neye iyi gelir ve hangi hastalıklara yararlıdır? Çörek otu hakkındaki en kuvvetli ve en iyi bilgi, Peygamber (S.A.V.) efendimiz zamanından bu zamana aktarılmaktadır. Bir çok sahih hadis içerisinde efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilir. ” Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır” Bu sebeple günümüzde modern tıp ve teknolojinin gelişmesi,  çörek otu için bir çok üniversiteyi araştırma yapmaya yöneltmiştir. Çörek otunun Anne sütünü arttırma, idrar söktürme, iştah açma ve adet düzenleme etkileri bulunur. Mutfaklarda süsleme ve aromatik etkisi için kullanılır. Ayrıca son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar da bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri tespit edilmiş,  Mikroplar, virüsler ve mantarlar üzerinde etkili oldukları keşfedilmiştir.  Bazı ülkelerde AIDS tedavisinde kontrollü olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Ayrıca çörek otu yağı cilt hastalıkları, saç kıran hastalığı ve siğil tedavisinde yararlıdır. Yaraların çabuk iyileşmesi, hücrelerin yenilenmesi, hormon sisteminin düzgün çalışmasında ve ruh halinin düzenli olmasında faydalı olan çörek otu aynı zamanda çeşitli damar hastalıkları, alerji, kan şekerinin düzenlenmesi ve mide hastalıklarına iyi gelir.

çörek otu

çörek otu

Çörek otunun kullanım Şekli ve Dozu : Çörek otu genellikle dövülüp bal ile karıştırılarak yenilebilir. İlaç olarak değişik uygulamaları bulunur. Özellikle çiğnenmesi sonucunda dişlerde ezilerek tüketilmesi içinde bulunan uçucu yağların bünyeye daha kolay ve hızlı erişimini sağlamak açısından yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.