Yalancı Gebelik

Halk Arasında Yalancı Gebelik (Yalancı Hamilelik) olarak bilinen tıp dilindeki adıyla “Pseudocyesis” çok sık olmasa da üreme çağındaki kadınlarda görürülür.
Yalancı gebelik vücudun hamile olmadan hamilelik belirtileri gösterdiği durumdur. Aynen hamilelikte olabileceği, mide bulantısı kusma, göğüslerde hassasiyet, adet durumunun sona ermesi, aşerme, kilo alma gibi belirtiler yaşanır. Ancak bu durum kadınlarda aşırı derece çocuk isteme ile birlikte kendini gösteren psikolojik bir bozukluktur.
İnsan pskolojisinin vücudun fiziksel yapısı üzerinde ne kadar etkili olabileceğinin en belirgin kanıtlarından biri olan yalancı gebelik durumlarındaki kadınlar hamile olmadıkları halde aynı hamilelikte olduğu gibi bebeğin anne karnındaki hareketlerini hissettiklerinden bahsederler. Kilo alma ve karnın şişmesininde aynen yaşandığı yalancı hamilelikte gerçekten 9 aylık hamile bir kadın görünümde vücut görünebilir.
Yalancı gebelik ciddi bir pskiyatr tedavisini gerektirir. Kimi durumlarda aşırı derece çocuk isteği olduğu gibi buna bağlı olarak, çocuğunu düşürmüş anne adaylarında, rahmi alınmış ve bir daha çocuk sahibi olamayacağını öğrenen kadınlarda çeşitli travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bir Uzman desteği mutlaka şarttır.
Yalancı gebelik yaşanyan birine yaklaşım tarzı da çok önemlidir. Karnında özlemini duyduğu bir bebeği olduğuna inanan bir kadına bunun aksini söylemek ve ispatlamak durumu çok dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. Aksi durumda kadın daha ciddi pskolojik travmalar da yaşayabilir.
Yalancı gebelik insanlarda görülebileceği gibi, köpek, kedi ve farelerde de görülebilen bir durumdur.