Alfa Alfa (Medicago Sativa)

Özellikleri: Özellikle oruç tutanlar ve arınma kürleri yapanlar için çok değerli bir bitkidir. Yüksek klorofil ve besleyici maddeler içerir. Yabani bir yonca türü olan bitki, iyi bir mineral takviyesi isteyenler için güçlü bir destektir.
Önerilen Hastalıklar: Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olarak hastalık riskini azaltılmasında rol oynar. Vücut direncini artırmaya yardımcı olur, hastalıklara karşı bedeni koruyucu etki sağlar. Vücudun kendi kendini onarmasına destek olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Sağlıklı yaşama ve yaşlanma sorunlarının azalmasına yardımcı olur. Vücuttaki serbest radikallere karşı destekleyicidir, Prostat hipertrofisi’nin giderilmesinde tıbbi tedaviyi desteklemek üzere gıda takviyesi olarak kullanılabilir. Psoriaziz (sedef) hastalığının semptomlarının azaltılmasında tıbbi tedaviye destek niteliğinde gıda takviyesi olarak kullanılabilir. Psikosomatik durumların semp-tomlarının azaltılmasında tıbbi tedaviyi destek niteliğinde gıda takviyesi olarak kullanılabilir. Romatoid Artirit hastalığının tıbbi tedavisine destek niteliğinde gıda takviyesi olarak kullanılabilir. Böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur. Vücuttaki fazla suyu atmak, şişkinlik ve gaz gidermek için kullanılır. İştah artırıcı, kabızlıkta rahatlatıcı, karaciğer, kan ve böbrekleri temizleyici özelliği vardır.
Kullanım Şekli ve Dozu: Alfa Alfa, tabletler halinde sunulmuş olup, gıda takviyesi olarak günde yemeklerle beraber, alınabilir.
Yan Etkiler: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Bu bitkiye karşı alerjisi olanların kullanması önerilmez.


Çörek Otu ( Nigella Sativa )

çörek otu-nigella sativa

çörek otu-nigella sativa

Özellikleri : Kokusu çok keskin olan bu kara tohumun şifalı bitkiler literatüründe çok önemli bir yere sahiptir. Genellikle acımsı bir tadı olan ve 1-2 mm uzunluğunda olan bu  siyah tohum, Afyon, Isparta ve Burdur civarlarında yetiştirilmektedir.  Baharat olarak kullanılmaktadır.

Önerilen Hastalıklar : Çörek otu hakkında en güçlü ve en etkili bilgi, Peygamber efendimiz zamanından bu zamana aktarılmaktadır. Bir çok sahih hadis içerisinde efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilir. ” Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır” Bu nedenle günümüzde modern tıbbın ve teknolojinin gelişmesi,  bu baharat adına bir çok üniversiteyi araştırma yapmaya yönelmiştir. Anne sütünü arttırıcı, idrar söktürücü, iştah açıcı ve adet düzenleyici etkileri vardır. Mutfaklarda süsleme ve aromatik etkisi nedeniyle kullanılır. Ayrıca son zamanlar da yapılan araştırmalar da bağışık sistemi üzerindeki etkileri tespit edilmeye başlamış ve bunun paralelinde, Mikroplar, virüsler ve mantarlar üzerinde etkili oldukları keşfedilmeye başlanmıştır.  Bazı ülkelerde AIDS tedavisinde kontrollü olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Ayrıca çörek otunun yağı cilt hastalıklarına, saç kırana, siğillere iyi  gelir. Yaraların çabuk iyileşmesi, hücrelerin yenilenmesi, hormon sisteminin düzgün çalışmasında ve ruh halinin düzenli olmasında kullanılır. Ayrıca çeşitli damar hastalıkları, alerji, kan şekerinin düzenlenmesi ve mide rahatsızlıklarında kullanılır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Çörek otu genellikle dövülüp bal ile karıştırılarak tüketilir. Çok çeşitli uygulamaları vardır. Özellikle kişisel bir tavsiye olarak, dişlerde ezilerek tüketilmesinin, içinde bulunan uçucu yağların da bünyeye alınmasında etkili olmaktadır.

çörek otu

çörek otu

Çörek Otu

Çörek otu  (Nigella Sativa)

çörek otu-nigella sativa

çörek otu-nigella sativa

Özellikleri : Kokusu çok keskin olan çörek otu tohumunun alternatif tıp ve şifalı bitkiler literatüründe çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Genellikle acımsı bir lezzeti olan ve 1-2 mm uzunluğunda olan bu  siyah tohum, Afyon, Isparta ve Burdur bölgelerinde yetiştirilmektedir.  Çörek otu yiyeceklerde baharat olarak da kullanılmaktadır.

Çörek otu neye iyi gelir ve hangi hastalıklara yararlıdır? Çörek otu hakkındaki en kuvvetli ve en iyi bilgi, Peygamber (S.A.V.) efendimiz zamanından bu zamana aktarılmaktadır. Bir çok sahih hadis içerisinde efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilir. ” Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır” Bu sebeple günümüzde modern tıp ve teknolojinin gelişmesi,  çörek otu için bir çok üniversiteyi araştırma yapmaya yöneltmiştir. Çörek otunun Anne sütünü arttırma, idrar söktürme, iştah açma ve adet düzenleme etkileri bulunur. Mutfaklarda süsleme ve aromatik etkisi için kullanılır. Ayrıca son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar da bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri tespit edilmiş,  Mikroplar, virüsler ve mantarlar üzerinde etkili oldukları keşfedilmiştir.  Bazı ülkelerde AIDS tedavisinde kontrollü olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Ayrıca çörek otu yağı cilt hastalıkları, saç kıran hastalığı ve siğil tedavisinde yararlıdır. Yaraların çabuk iyileşmesi, hücrelerin yenilenmesi, hormon sisteminin düzgün çalışmasında ve ruh halinin düzenli olmasında faydalı olan çörek otu aynı zamanda çeşitli damar hastalıkları, alerji, kan şekerinin düzenlenmesi ve mide hastalıklarına iyi gelir.

çörek otu

çörek otu

Çörek otunun kullanım Şekli ve Dozu : Çörek otu genellikle dövülüp bal ile karıştırılarak yenilebilir. İlaç olarak değişik uygulamaları bulunur. Özellikle çiğnenmesi sonucunda dişlerde ezilerek tüketilmesi içinde bulunan uçucu yağların bünyeye daha kolay ve hızlı erişimini sağlamak açısından yararlıdır.

Kenevir ( Cannabis Sativa )

Özellikleri : Memleketimizin bazı bölgelerinde de yetişen bu bitkinin ana vatanı Hindistandır. Tek yıllık bir bitkidir ve meyveleri 3-5 mm boyundadır. Olgulanşan tohumlar ağustos veya eylül aylarında toplanır. Yağ bakımından oldukça zengin meyveleri vardır. Tohumlarından elde edilen yağ sabun yapımında kullanılmaktadır.

Önerilen Hastalıklar : Müzmin romatizma ağrıları, haşlanan yaprakları ile hafifletilebilir. Mide bağısak hastalıkları ve idrar yolları iltihablarında kullanılır. Merkezi sinir sisteminde etkili olan bir bitkidir.

Kullanım Şekli ve Dozu : Bir tatlı kaşığı ezilmiş tohum bir bardak süte konup kaynatılır. Kaynama süresi 5 dk dır. Sonrasında 10 dk da demlendirilir. Süzülür ve bu karışım bal katılarak gargara yapılarak içilir. Yine macun haline getirilip yenirse prostata iyi gelir.
Yan Etkileri : Çok fazla tüketmek, bedeni kuvvetsizlik yapar.

Kenevir

Kenevir

Arananlar:

  • Kenevir tohumu mail