Bir Avuç Ceviz Meme Kanserini Önlüyor

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü ve California Ceviz Komisyonu tarafından finanse edilen ABD’deki Marshall Üniversitesi’nden Elaine Hardman’ın liderliğinde yapılan araştırmada günde bir avuç yiyilen cevizin meme kanserini önleyebileceği idda edildi.
Araştırma öncelikle kobay fareler üzerinde denendi.Farelere anne karnından yetişkinlik dönemlerine kadar, insanlarda bir avuca tekabül edecek ceviz yedirdi. 

Ceviz yiyen farelerde meme kanseri oranının yarı yarıya azaldığı, kansere yakalananlarda ise daha az ve küçük tümörler görüldüğü tespit edildi.

Akdeniz Diyeti Kalp Hastalıklarını Önlüyor

Akdeniz Diyeti dediğimiz akdeniz mutfağı ve akdeniz tarzı ile beslenme yöntemi Abd’li uzmanların araştırmalarına konu olmuş. İçeriğinde bol miktarda yeşil sebze, bol bol taze meyve, fındık, ceviz gibi bşnbir derde deva kuruyemişler, balık ve en önelisi zeytinyağı olan Akdeniz diyetinin kalp hastalıklarını önlediği ortaya çıktı. ABD’de yapılan araştırmaya göre 3 ay boyunca Akdeniz diyeti ile beslenildiği taktirde kalp hastalıklarında yüzde onbeş oranında azalma gönlenmiş. Araştırma kalp rahatsızlığı olan 210 erkek ve kadın üzerinde yapılmış.Araştırmaya katılan insanlar 3 ay boyunca Akdeniz diyeti uyguladı, hafta da 4 kez balık ve 1 kez kırmızı et tüketti, beslenmelerine fındık ceviz ve zeytin yağı kullanıldı. 3 ay sonunda kolestrol oranlarında 7.5 azalma, kalp rhatsızlıklarında ise yüzde 15 gerileme gözlendi.