ÖMER OSMAN KORKMAZDAN ÇOCUKLARIN İŞTAHINI AÇACAK ÖNERİLER

Ömer Osman Korkmaz, bir izleyicinin sorusu üzerine, çocukların iştahını açacak zencefil kürün anlattı ve çocukların beslenmelerinde fayda sağlayacak önerilerde bulundu.

ZENCEFİL KÜRÜ : taze zencefili rendeleyin. 1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefili, ılık suyun içerisine koyun, 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Her gün bu karışımı çocuklarınıza içirin.
* Çocuklarınıza, mutlaka hergün yumurta yedirin.
* Çocuklara tam buğday ekmeği yedirin.
* Kabak çekirdeği yedirin.
* Günde 2 bardak, kuşburnu çayı içirin.

KIŞIN AKTİF KALMAN İÇİN ÖNERİLER

Kışın soğuk havaların kişisel çabalarını bırakmana yol açmasına izin vermemelisin. Zaman zaman soğuk hava, spor yapma ve dışarı çıkma isteğini yok etmektedir. Sonuçta yürüyüş yapmak için üst üste giyinmek veya buzda kayma riskini göze almak zor olabilmektedir. Hatta spor salonunda egzersiz yapıyorsan sabah arabayı ısıtmak bile zor olabilir. 

Egzersizleri karıştırıp yaratıcı ve eğlenceli aktiviteler denemek ve spor aşkını alevlendirmek için kış harika bir fırsat olabilir. Egzersiz bu kış bunalımını yenmene yardımcı olacaktır.
Kış Programı
1-Düşüncenizi değiştirin. Kış sadece soğuk havadan ibaret değildir, yepyeni bir sezon olarak düşünebilirsin. Kışı oturarak geçirmemelisin, önündeki birkaç ay için planını hazırlayıp amaçlarını gözden geçirebilirsin. Bu yeni ilham ışığı altında kışı görmeye çalışıp değerlendirmelisin.
2-Dışarı Çık ve Oyun oyna. Eğer yılın bu zamanlarında egzersiz yapmak için enerji toplayamıyorsan bunun yerine oyun oynamayı denemelisin. İçerde veya dışarda oyun oynayıp pek çok kalori yakabilirsin. En önemlisi de egzersiz gibi hissetmezsin, oyun oyarken de kalp hızı artar ve mükemmel bir cardio egzersizi yapmış olursun.
Örneğin bir kartopu savaşında saatte 319 kalori yakarsın, hatta bir kardan adam yaparken saatte 285 kalori yakmış olursun. Bunlar gibi kayak veya buz pateni gibi açık ya da kapalı alanda yapabileceğin aktiviteleri de deneyebilirsin. Örneğin bu pateninde saatte 450 kalori kadar yakabilirsin.
3-Bir kış sporu yapın. Neden yeni bir kış sporu denemiyorsun? Kayak, snowboard gibi daha çok kalori yakmanı sağlayacak pek çok seçenek vardır. Bunlardan birini kış için egzersiz planın içine dahil edebilirsin.
4-Evde yaratıcı olun. Dışarıda hava çok soğuk olduğunda spor salonuna gitmek zor olabilir. Ancak karlı havalar günlük egzersizini kaçırmak için bahane olmamalıdır. Bunun yerine evde sıcak ve rahat bir ortamda çalışabilirsin. Bunun için yeni bir egzersiz cd si alabilirsin, birkaç spor ekipmanı veya sadece vücut ağırlığınla bile egzersiz yapabilirsin. Evde egzersiz yapman uygun ve eğlenceli bir çözüm olabilir. Belki spor salonunda mikrop kapabilirdin oysa evde spor yapmak daha sağlıklı bir seçim olabilir.
5-Yeni şeyler deneyin. Yeni bir egzersiz sınıfına kaydolun ya da evde yeni bir şeyler yapın,  soğuk aylarda da mutlaka hareket etmiş olun. Yeni bir şeyler denemen soğuk havalarda motivasyon sağlayabilir. Kapalı spor salonunda voleybol, tenis gibi kapalı alanda yapabileceğin sporlar kışın aktif kalman için harika birer seçenek olacaktır.
6-Kendine küçük ve büyük hedefler belirlemelisin. Kış aylarında egzersiz yapmak daha zor olabilir bu yüzden egzersiz yapman için motivasyon sağlayacak hedefler belirlemelisin. Küçük ulaşılabilir eylem adımları içinde akıllıca hedefler belirleyip başlamak harika bir yoldur. Büyük resmi görüp, hayallerine odaklan, böylece küçük hedeflerle ulaşmak istediğin büyük hedefe varman kolaylaşacaktır.
Heyecan duymalısın.  Kış mevsimini seviyorsan yılın bu zamanındaki fitness ve diğer fırsatları değerlendir. Lezzetli kış yiyeceklerini de tüketebilirsin, mesela bir fincan şekersiz sıcak kakao iç, portakal, kestane gibi birçok lezzeti tercih edebilirsin. Artık kış mevsimini de kucaklamanın ve takdir etmenin zamanı geldi. Kış mevsiminde yapabileceğin birçok kış egzersizinden birini seçerek buna başlayabilirsin.

Uzman Mevsim KARABULUT

Diyetkolik

.

Selülitten Kurtulmak İçin Öneriler

Beden Hareketlerinin Selülite Yararı Varmıdır

Selülit çok tartışılan bir konudur. Sözcüğün çıkış yeri olan Fransa’da selülit tıp yönünden özgül bir durum olarak kabul edilmiştir.
Selülit kaba etlerde ve kalça  çevresinde toplanan bir tür yağlı doku demektir. Cilt portakal kabuğu gibi çukur çukur olur. vücudun o bölgesinde cilt yüzeyinin altı sertleşir. cildin esnekliği azalır.
Selülit çoğu zaman şişmanlıkla ortaya çıkarsa da yalnız şişman kişilerde görülen bir durum değildir. normal kilolu hatta normalden zayıf kişilerde de görülebilir.
Selüliti önlemenin veya yok etmemnin yöntemleri mevcuttur. Selülitin oluşmasına genellikle yetersiz bir süzme yöntemi de yol açabilir. Bu sebeple su ve artık maddeler dokularda toplanır. Bu nedenle uzmanlar hergün günde en az 8 bardak su içilmesini öenermektedirler.
Doktorların çoğu özel kremler ve masaj aletleri yerine selüliti gidermek için bazı egzersizler beden hareketlerinin yapılmasını önerirler.
Egzersizler yaparak kasları güçlendirmek ve dolaşımı uyarmak kalçalardaki sarkık dokuların oluşumunu önler.

www.neyeiyigelir.com tarafından tarafından oluşturulan makalelerin izinsiz kullanılması yasaktır.