Kiraz Sapı ( Prunus avinum )

Özellikleri : Anayurdu asya olan, beyaz ve pembe çiçekli 25-30 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir kiraz. Ülkemizde bol tüketilen bir meyve olan kirazın sapının geleneksel kullanımı yaygındır.
Faydalanılan Hastalıklar : Kurutulup kavanozda saklanan kiraz sapları, ödeme karşı kullanılmaktadır. Ayrıca mısır sapı, püskülü ve maydanoz ile birlikte kaynatılıp bu karışımdan elde edilen çay zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ödem atmada etkilidir.
Yan Etkileri : Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.
kirazsapi

Ağrı Kesici Yerine Kiraz!

Uzmanlar, vitamin ve mineral deposuna sahip olan yaz aylarının sevilen meyvesi kirazın beyin sağlığından sindirim sorunlarına kadar birçok hastalığa faydalı olduğunu; hatta aspirinden güçlü ağrı kesici özelliğinin bulunduğunu da belirtiyor.

Beyin sağlığı için büyük önem taşıyan kirazın bir çok faydasının olduğunu açıklayan uzmanlar, kirazın Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini azalttığını belirtti.

Uzmanlar, “Kiraz yapısındaki besin lifi sayesinde kabızlığı önler, ishali keser ve sindirim sorunlarına çözüm olur. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. Damar sertliğine, romatizma, gut hastalığı ve dizanteriye iyi gelir. Çok iyi bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan bu meyve sinirleri kuvvetlendirir” ifadelerini kullandılar.bitkinlog sitesinde benzeri konular mevcut..

KANI TEMİZLİYOR

Antioksidan özelliyke kansere karşı koruma sağlayan kirazın aynı zamanda kalp ve damar sağlığına karşı da insanları koruduğunu söyleyen uzmanlar “Kiraz kolesterolü ve kan şekerini düşürür. Kanı temizler ve sivilce gibi cilt sorunlarını önler, yaşlanma belirtilerini geciktirir. İdrar söktürücü özelliğiyle kiraz; vücudu zehirli maddelerden temizler. Böbreklerin taş ve kum yapmasını önlediği gibi safra kesesi taşının dökülmesini sağlar. Vücuttaki fazla suyu atarak, zayıflamaya da yardımcı olur” diye konuştular.

Kiraz, Kiraz Çöpü

KİRAZ, KİRAZ SAPI, KİRAZ MEYVESİ

CERASUSAVİUM C.VULGARİS

Kullanılan Kısımları : Meyve, sap, ağaç kabuğu, zamkı (püsü)

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Kiraz meyvesi idrarı söktürür, harareti giderir, susuzluğu keser, evhamı giderir, böbreklerde biriken zehirli maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Kabızlığı giderir, kanın temizlenmesine yardım eder, gut, romatizma, mafsal kireçlenmesi ve damar sertliğinde faydalıdır. Karaciğer şişliğine iyi gelir, safra akışını normaileştirir, karaciğer ve safra yollarının düzenli çalışmasını sağlar, sinirleri güçlendirir, vücudun direncini artırır, sivilceleri önler, sindirim sisteminde meydana gelen ağrıları dindirir, kanamaları durdurur, mideye kuvvet verir, safrayı keser, kanı sulandırır, üremide, idrar tutukluğunda, böbrek taşı (ürat, oksalat) nefritler, üretrit, cistid, ödemde (kalp zayıflığından) olan, pyolenefritte, albüminde faydalıdır. İdrar yollarını dezenfekte eder, zayıflatıcıdır, hazmı kolaylaştırır, ihtiyarlamayı geciktirir, zinde kalmayı sağlar, kırışıklıkları önler.

Kiraz yemeğin üzerine yenilmemeli, üzerine su ve süt içilmemelidir. Kirazı çekirdeği ile yemek faydalıdır.

Kullanılışı: Kiraz mevsiminde günde 500 gr kiraz aç karna yenilmeli, üzerine bir şey yememelidir.

Aç karna ve öğle yemeğinden evvel 200 gr kiraz yenilmelidir.

Kiraz Çöpü:

Yüksek tansiyonda; üremi, albümin, romatizma, idrar artırıcı, ishal kesici ve kuvvet verici, idrar yolları taşı, safra taşı, nefrit, böbrek taşlan, gut, ödem (kalp zayıflığı neticesi) sistit, uretrit te kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 4 gr ufalanmış kiraz çöpü konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

İçerisine mısır püskülü de ilave edilebilir. Zayıflatıcı olarak da mısır püskülü ile beraber kullanılır.

İdrar zorluğunda; 25 adet kiraz çekirdeği dövülür, toz haline getirilir, suya ıslatılır, ipek bir bezle süzülüp içilir. 1-2 defa tekrar edilir.

Kiraz ağacı kabuğu; ishal kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.

Kiraz yaprağı; kabızlığı gidermek için kullanılır.

Kiraz çiçeği; göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır.

Kiraz zamkı (püsü); öksürük kesici ve bağırsak iltihaplarını iyi edici olarak kullanılır. 100 gr keskin sirkede 5 gr eritilip içilir.

Erik, badem, kayısı ve şeftali zamkları da aynı maksatla kullanılır.

Ağaç zamkları yakılır, isi toplanır, göze sürme gibi çekilirse gözü güçlendirir, gözlük kullananlarda gözlüğe ihtiyaç bırakmaz.

KUŞ KİRAZI – CERASUS PADUS

Ağacının kabuklarından elde edilen esansı baş ağrısı, kalp ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Ağrıları dindirir, vücudu kuvvetlendirir, 1 kesme şeker üzerine birkaç damla damlatılıp yenir.

Arananlar:

  • kiraz yaprağının faydaları