FRENK KİMYONU

FRENK KİMYONU
Orjinal Adı :Carum carvi
Diğer Adları: Karaman kimyonu, Keraviye

Bilgi
Maydanozgiller familyasındandır. Anayurdu Avrupa  ile Batı Asya’dır. Ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde yetişen ve aslında  yabani bir bitki olan frenk kimyonunun Avrupa’da uzun zamandan beri kültürü  yapılmakta, bitki insan eliyle yetiştirilmektedir. 100 cm’ye kadar boylanabilen iki yıllık otsu bitkidir. Kazık kökü; dallara ayrılan yapıda, gövdesi ince parçalı, açık yeşil renkli tüylü yaprakları; yaz ortasına doğru şemsiye biçiminde kümeler oluşturarak açan sarımsı beyaz renkli küçük çiçekleri vardır, iki tanesi bir kapsül içinde yer alan kahverengi küçük tohumları hilal biçiminde olup, olgunlaşınca kapsülden dökülürler. Yumuşak toprakları seven frenk kimyonu bitkisi, döktüğü bu tohumlarla çoğalır.

Frenk kimyonu, karvon ve limonen adlı maddelerden oluşan ve % 6′ya varan  orandaki uçucu yağ ile sabit yağ, reçine ve taneni içerir. Körpe yaprakları salata ve çorbalara katılır. Kazık kökü sebze olarak pişirilip yenir. Tohumları  ise, yağlı etlerin sindirimine yardımcı olduğu için et yemeklerine, bunlar pişerken serpilir. Çeşni vermesi için kimi yiyeceklere de katılır.

Frenk kimyonu neye iyi gelir? Tıbbi Kullanım alanları nelerdir?
Bedene yararları taş devrinden beri bilinen, eski Mısırlıların ve İpek Yolu
konaklama yerlerinin mezarlarında artıkları bulunan frenk kimyonunun tıbbi
etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir:
• Bebek emziren annelerde süt gelişini artırır.
• Bedeni uyarıcı ve iştah açıcıdır.
• Sindirimi kolaylaştırır. Özellikle çocuklarda gaz söktürücü ve karın ağrılarını
iyileştirici etkisi vardır.
• İdrar söktürücüdür.
• Kadınlarda aybaşı sancılarını hafifletir.
• Bronşitte ve astıma eşlik eden bronşit durumunda rahatlatıcıdır.
• Diyareyi (ishal) keser.

Bu etkileri sağlamak üzere bitkinin çiçek şemsiyeleri yaz ortasında toplanır. Güneşte kurutularak olgunlaştırılıp geniş bir kâğıdın üzerine başaşağı tutularak  silkelenip  tohumların dökülmesi sağlanır. Böylece toplanan ya da piyasadan alınan tohumlardan infüzyon hazırlamak için, 1 tatlı kaşığı alıp ezilir. Bunların üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.
• Frenk kimyonu boğaz ağrılarında iyileştirici rol oynar. Bunun için aynı
infüzyonla ılıkken günde birkaç kez derin gargara yapılır.
• Nefesin kokusunu da temizler. Bunu sağlamak üzere de, kuru frenk kimyonu
tohumları ağızda çiğnenir.

Kimyon, Kızılcık Bitkisi

KIZILCIK – CORNUSMAS

Kullanılan Kısımları : Yaprağı, meyveleri, göde ve dal kabukları

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Taze veya kuru meyve haşlama halinde ishal kesici olarak kullanılır. Etkili ve zararsız bir ishal kesicidir. Bağırsak yaralarına iyi gelir, safrayı keser, mideye kuvvet verir, gazı önler, ciğerin hararetini söndürür, sıkıştırıcı ve fıtonsid araç olarak çay şeklinde hazırlanıp kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 5-10 gr ufalanmış kuru meyve konur, 10-15 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

Kabuk, gövde ve dal kabukları ishal kesici, ateş ve kurt düşürücü olarak kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr ufalanmış kabuk konur, 10 dk bekletilip içilir. Yaprağı:

Haricen Kullanılışı: Kızılcık yaprağı, toz haline getirilir, yara ve çıbanlar üzerine serpilir.

KİMYON – CUMİNUM EYMİNUM

ACEM KİMYONU

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Vücuda sıcaklık verir, kulunç ağrısını dağıtır, ağrı ve sızıyı giderir, idrarı ve anne sütünü artırır, cinsi arzuyu tahrik eder, gaz çıkartıcıdır, genirmeleri önler, hazımsızlığı ve ağız kokusunu giderir, şişmanlığa karşı, zayıflatıcı olarak kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürür, asabi baş dönmesini keser, mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler, birikmiş gazı söktürür, sinirleri yatıştırır, adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar, iştah açıcıdır, krampları giderir, karın ağrılarını geçirir, vücudu terletir, vücuttaki yelleri atar, vücudun rutubetini kurutur, kanı inceltir, el ve ayak parmaklarında meydana gelen uyuşuklukları (karıncalanmaları) geçirir, bağırsakları düzene sokar, zafiyete karşı kullanılır, mesanede olan taşları eritir, idrarı söktürür, yelden olan dalak şişliğini giderir.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4-10 gr kimyon konur, 5 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

Veya 1 bardak kaynar suya, 4-10 gr çekilmiş kimyon konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Veya günde 5-6 defa yemeklerden hemen sonra ve başka zamanlarda yarım-bir çay kaşığı su ile içilir. Bir miktar şekerle de alınabilir.

Kimyon, sinameki, tereyağı ve balla macun yapılıp yenilirse her derde devadır. Allah’ın Rasulü (s.a.) efendimiz sizlere, sinameki, tereyağı, bal ve kimyonla yapılmış (sennuti) tavsiye ederim buyurmuşlardır.

Kimyon su ve sirke ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına (astım) iyi gelir.

Kimyon arpa unu ve zeytinyağı ile birlikte macun yapılıp bir müddet yenmeye devam edilirse, bağırsak ağrı ve yaralarına iyi gelir.

Taze sebze ve meyve yiyemiyorsanız ve kusmaktan şikayetçi iseniz, yemeğin üzerine yarım bir çay kaşığı kimyon içiniz.

Salatalık yerken üzerine tuz gibi serpip yerseniz veya üzerine içerseniz hiçbir rahatsızlık hissetmezsiniz.

Rahim düşüklüğünde; 1 kesme-şeker üzerine 4-8 damla kimyon yağı, 5-6 damla ardıç yağı damlatılıp içilir.

Zayıflamak için; 200 gr kimyon, 200 gr melek otu kökü, 200 gr rezene, 200 gr hayıt tohumu toz haline getirilir, karıştırılır, bu karışımdan günde 1 kaşık içilir. Bu terkip vücudu tabii bir şekilde yavaş yavaş zayıflatır, bu karışım aynı zamanda kalbi kuvvetlendirir, nefes organlarını balgamdan temizler, nefes darlığı ve astım bronşitte çok faydalıdır, ayrıca karaciğer, safra kesesi, mide, mesane ve böbreklere de çok faydalıdır.

Haricen Kullanılışı: Kimyon kaynatılır, suyu ile yüz yıkanırsa yüzü güzelleştirir. Çekilmemiş kimyon yakılır, külü basurun üzerine konulursa basuru kurutur.

Çekilmemiş kimyon ağızda çiğnenirse diş etlerini güçlendirir. Kimyon vücutta biriken radyasyonu temizler.

Kimyon yağı; yel ve ağrı olan yerlere sürülürse ağrıları giderir.

KEFE KİMYONU – LASERTRİLOBUM

Diğer İsimleri : Dağ Kimyonu

Kullanıldığı Yerler:

Dahileri Kullanılışı: Midevi, gaz çıkartıcı, terletici.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4-6 gr konur, 10 dk kaynatılıp günde 2-3 bardak içilir. Aynı su sivilcelere karşı kullanılır.
Haricen Kullanılışı: Sivilcelere karşı kaynatılıp cilde masaj yapılır.

Kızılcık Meyvesi Ve Kızılcığın Faydaları Yararları Yetiştirilmesi Özellikleri

Kimyon

Kimyon

Carum Carvi

kimyon

kimyon

 

Özellikleri : Fas, Kafkasya, Moğolistan, Himalaya’lar ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve yurdumuzda da Doğu Anadolu, Eskişehir, Polatlı ve Konya civarlarında yetişir. Çok yıllık otsu şifalı bitkilerden biri  olan kimyon’un pembe beyaz çiçekleri vardır.  Koku aroması nedeniyle baharat olarak kullanılır.  Türkiye’nin ihraç ürünlerindendir.

Önerilen Hastalıklar : Özellikle karın bölgesinde oluşan gazların giderilmesi üzerinde etkidir. Hazımsızlıkta kullanılır. Anne sütünü arttıran bir etki gösterir.  Sarı Kantaron ile birlikte ruhu rahatlatır ve hafif depresyon üzerinde etki yapar.

Kullanım Şekli ve Dozu : Demlenip içilmesi suretiyle kullanılır.  Ayrıca yemeklerde baharat olarak ve özellikle etlerde hoş bir aroma vermek açısından kullanılır.

Yan Etkileri : Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

.

Arananlar:

  • kimyon tohumu mail
  • kimyon hangi hastalıklara iyi gelir