Kapari Menopoz Stresini Yok Ediyor

Bilim insanları, menopoz döneminde yaşanan sorunları en aza indirmek amacıyla fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, Capari Ovata bitkisinin menopoz döneminde yaşanan stresi azalttığı sonucuna vardı.

Bilimsel araştırmayı yürüten ekibin başkanı SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, Akdeniz ve Ege’de bolca yetişen kaparinin, menopozun yol açtığı sorunlarda etkili olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, kadınların menopoz dönemini rahat geçirmeleri için Capari Ovata bitkisinden yararlanılması gerektiğine değinerek, bitkinin menopoz dönemindeki sıkıntıları en aza indirdiğini, antioksidan düzeyini değiştirdiğini deneysel olarak gözlemlediklerini kaydetti.

kadınların genellikle 45 yaşından sonra menopoz dönemine girdiklerini belirten Prof. Dr. Nazıroğlu, bu dönemde sıcak basması ve stres gibi şikayetlerin söz konusu olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Nazıroğlu, bu şikayetlerin östrojen (Yumurtlamayı sağlayan) hormonunda azalma meydana gelmesinden kaynaklandığını söyledi.

Dışarıdan hormon takviyesi sakıncalı;
Östrojen yetersizliğini gidermek için dışarıdan hormon tedavisinin uygulanmakta olduğunu bildiren Prof. Dr. Nazıroğlu, vücuda takviye edilen hormonların zararlı etkileri olduğunu ifade etti. Dışarıdan hormon tedavisi yerine Capari Ovata bitkisinin kullanılmasının faydalı olabileceğini araştırdıklarını kaydeden Prof. Dr. Nazıroğlu, deneyde yaşlı farelerden yararlandıklarını ve farelerde deneysel menopoz modeli oluşturduklarını anlattı.

Prof. Dr. Nazıroğlu, Capari Ovata bitkisinin yağını çıkartarak elde ettikleri ilacı 28 gün süreyle, farelere ağızdan verdiklerini, daha sonra tüm farelerin kesilerek kan ve doku örneklerinin alındığına işaret etti. Prof. Dr. Nazıroğlu, farelerde kullanılan kapari yağının etken maddelerinin miktarlarının SDÜ Merkez laboratuvarında HPLC cihazında analiz edilerek belirlendiğini de vurguladı.

Prof. Dr. Nazıroğlu, Capari Ovata’nın ilaç haline getirilmesi konusunda bazı firmalardan teklif geldiğine işaret etti. Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, ;bu amaçla çalışmanın insanlar üzerinde de tekrarlanacağını ve uzun sürecek bilimsel araştırma ve çalışma sonucunda Capari Ovata’nın doz oranının ayarlanarak kapsül haline getirilerek, kadınların hizmetine sunulabileceğini sözlerine ekledi.

Stresi alıyor;
Prof. Dr. Nazıroğlu’nun ekibinde yer alan SDÜ Tıp Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencileri Hamide Betül Gün ve Şeyma Savaş da yer aldı. Şeyma Savaş, araştırmanın 3 yıl sürdüğüne değinerek, şu bilgileri verdi:
“Deneyde Capari Ovata ekstratı (bitkinin yoğunlaştırılmış sıvı hali) kullandık. Eksratı SDÜ Orman Fakültesi’nden temin ettik. Capari ekstratını farelere 28 gün boyunca uyguladık. Deneyimiz hiçbir uygulama yapılmayan, menopoz modeli, sağlıklı olup capari kullanılan ve menopoz+capari grubu olmak üzere 4 gruptan oluştu. Farelere 28 gün boyunca capari ekstratını ağız yoluyla verdik. Capari verilen farelerden karaciğer, böbrek ve beyin dokuları aldık. Sonuç olarak, Capari Ovatanın menopoza girmiş farelerde oluşan stres üzerine koruyucu etkisi olduğunu anladık.”

Proje mansiyon aldı;
Araştırma çalışmasını TÜBİTAK’a sunduklarını kaydeden Hamide Betül Gün ise ayrıca Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi 3’üncü Uluslararası Öğrenci Kongresi’nde ’Yaşlı farelerde oksidatif stres üzerine Capari Ovata’nın koruyucu etkisinin araştırılması’ başlıklı sözel araştırma dalında mansiyon ödülüne layık görüldüklerini kaydetti. Öğrenciler elde ettikleri ödülü SDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yorgancıgil’e verdi.

Kapari ( Capparis Spinoza )

Özellikleri : Avrupa’da, özellikle de İspanya da çok iyi bilinen Kaparinin  ilk tohumları, Türkiye’den önce İtalya’ya sonra da İspanya’ ya götürülmüştür. Özellikle İspanya da bu bitkiden milyarlarca dolar gelir elde edilmektedir. Çiçek açmadan önce tohumları toplanan ve ilaç üretiminde kullanılan bu bitkinin Avrupa da bir çok yerde enstitüleri açılmıştır. Türkiye’de halen çok fazla bilinmemektedir.

Genellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde, Batı Anadolu, Tokat ve çevreleri, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu da civarlarında yetişmekte olup çalımsı yatık veya dik büyüyen bir bitkidir. Arsız yapıda olan ve suyu pek sevmeyen kapari Erzurum gibi çok soğuk bölgeler dışında, her yerde yetişebilmektedir. Özellikle  de Akdeniz ikliminde verimli olmaktadır.

Gıda, kozmetik, boya ve ilaç sanayinde kullanılan kaparinin çiçek açmamış tohumları tam bir enerji ve protein deposudur. Ayrıca konserve olarak hazırlanan kapari, balık, et, turşu gibi yemeklerin yanında garnitür olarak kullanılmaktadır.

Önerilen Hastalıklar : Cinsel gücü arttırması etkisiyle tanınan kapari, mide ve bağırsak sorunlarında, kabızlık problemlerinde ve ayrıca idrar söktürücü olarak kullanılır.  İbni Abbas (r.a) aktarılan hadisi şerife göre ; Peygamber efendimiz basur sorunu için Gebere otunun çiçek  tomurcuğunu ( kapari ) dövüp sulandırmak yoluyla içilmesini buyurduğunu aktarmıştır. Kansızlığı giderici, kanı temizleyici özelliği olan bu bitkinin, felç ve gut hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir.

Yan Etkileri : Bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

kapari-Capparis Spinoza