Japon Eriği – Ginkgo Biloba

Devamlı dikkat gerektiren veyayoğun ve stresli işlerde çalışanların; dikkat, enerji ve performansını arttırmak için önerilmektedir. Stresten veya yoğun iş temposundan kaynaklanan unutkanlık sorunu olanlar için doğal bir çözümdür. Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirirken aynı zamanda enerji takviyesi de sağlar. Japon Eriği, dünyada yaşayan en eski ağaçlardan birisidir. Yapraklarının beyine olan faydaları, öksürüğü ve astım semptomlarını azaltması ve filaria cinsi kıl kurdunun vücuttan atılması gibi etkileri yüzünden, geleneksel Çin ve Japon ilaçlarında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar; Japon Eriği Ekstresi’ nin hücre zarı yapısını kararlı hale getirmesi ve serbest radikallerin temizlenmesini (Antioksidan Etki) hızlandırmasının yanısıra, Sodyum (Na+), Potasyum (K+) ve ATP enzimlerini aktive ettiğini göstermiştir. Japon Eriği, dolaşımı, özellikle beyne giden kan dolaşımını artırır. Beyin hücreleri, vücuttaki diğer hücrelere nazaran zarlarında en yüksek oranda doymamış yağ asitleri içeren hücrelerdir. Düşük oksijen seviyesine karşı çok hassastırlar. Beynin diğer dokulara göre enerji rezervleri daha azdır, buna karşın fonksiyonları ve düzenli çalışması için büyük enerjiye ihtiyaç duyar. Bu da sabit glikoz ve oksijen ihtiyacının sağlanmasıyla karşılanır. beyindeki kan dolaşımının azalması, zar fonksiyonlarına ve enerji üretimine zarar verir. Sonuçta hücre ölümleri gerçekleşir. Beyinde iskemi ve hipoksi’ nin (Dokularda ) deneysel modellerinde, Japon Eriğinin dikkate değer şekilde metabolizma ve nöronlar (sinir hücreleri) ile ilgili düzensizlikleri önlediği görülmüştür. Japon Eriği, bu olumlu (pozitif) sonuçları, oksijen kullanımını ve hücreler tarafından glukoz alımını ve mitokondri’ ye (Hücrenin enerji santralı) ait solunumu arttırarak sağlar. Japon Eriği ayrıca, beyindeki ödemlerin azaltılmasına, beyin zarına ait dinamiklerin geliştirilmesine yardımcıdır.

Japon Eriği, arter ve diğer kan damarlarına ait sistem üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Damar felci ve damar spazmı durumlarında gevşetici etkisi olabilir. Bu nedenlerle Japon Eriği iyi bir kalp dostutur da. Birçok ihtiyarlık vakasında, özellikle Alzheimer hastalığında büyük fayda gösterebilir. Alzheimer hastalığının ilk safhalarında, Japon Eriği, zihinsel gerilemeyi geciktirerek hastaların normal hayatlarına devam etmelerini kolaylaştırmaktadır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre (Referans4-5: Clinical and Experimental Dermatology 2003;28:285-7) günde 120 mg standardize edilmiş Ginkgo Biloba alımı 6 aylık bir süre içerisinde vitiligonun (ala) ilerlemesini, kullanan kişilerin % 80′ i oranında durdurabilmekte, % 40′ ı oranında ise yeniden pigment oluşumunu başlatabilmektedir. Vitiligo için ayrıca bakınız: L-Fenilalanin

Faydaları ve Kullanım Alanları:

 • Vitiligonun (ala) durdurulmasına ve yeniden pigment oluşumuna yardımcı olabilir.

 • Troid bezinin düzenli çalışmasına katkıda bulunur (özellikle hipertroid durumunda).

 • Zihni açar, yorgunluk ve stresi azaltır.

 • Beynin beslenmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir.

 • Öğrenme yeteneğini arttırır, aktif ve zinde bir vücut oluşmasına yardım eder.

 • İktidarsızlık ve sertleşme problemlerinde faydalıdır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

 • Metabolizmayı hızlandırabilir ve sindirime yardımcı olur.

 • Sinerjetik etki ile vücut dayanıklılığını arttırır, enerji verir, yorgunluğu azaltır.

 • Vücüdun enerji muhafaza etmesine yardımcı olur, nükleik asit ve protein sentezini hızlandırır.

 • Kan şekerininin dengelenmesine yardımcı olur.

 • Çiçeklerin tozlanma zamanında allerjik reaksiyonların önlenmesinde faydalıdır. Anti-allerjik özelliği vardır.

 • Zihinsel dayanıklılığı arttırır.

 • Serbest radikallerin hücre tahribatını azaltır. (Doğal antioksidan)

 • Kan yapıcıdır. Soğuk el ve ayaklarda faydalı olabilir.

 • Yaşlılarda,bunama belirtilerini azaltabilir. Alzheimer hastalığında yardımcıdır.

 • Kulak çınlamasını önlemede faydalı olabilir.

İçerik:

 • %24 oranında standardize edilmiş Japon Eriği Ekstresi (Yaprak): Ginkgo flavon-glikozit (60 mg)

 • Öğütülmüş Japon Eriği Yaprağı: 270 mg

 • %6 Terpen laktonları (Terpene Lactones)

 • Ginkgolide B

 • Ginkgolides A ve C

 • Bilobalide

Kullanım Önerisi: Japon Eriği (Ginkgo Biloba), ek gıda olarak günde 1-2 defa yemeklerle birlikte 1 kapsül alınabilir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.Erik, Çakal Eriği, Erik Yaprağı, Erik Çekirdeği

ERİK – PRUNUS DOMESTİCA

Erik yenildiğinde kalp hararetini keser, kalbi kuvvetlendirir, idrar söktürür, teskin edici ve ferahlatıcıdır, besleyici ve hafif müshil-dir.

Erik kompostosu safra hastalığına iyi gelir, safrayı giderir, aybaşı kanamalarını düzene koyar, ciğerlerin tıkanıklığım açar, terlemeyi keser, zihni yorgunluğu giderir, karaciğer şişliğini indirir, böbrekleri dinlendirir, kansızlığı giderir, romatizma, mafsal kireçlenmesi, damar sertliği ve gut‘ta faydalıdır, öksürük ve boğmacaya iyi gelir.

Erik meyvesi veya yaprağı kaynatılır, sıcak olarak içilirse vücudu terletir, vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını temin eder, emzikli kadınların sütünü artırır.

Kurutulmuş erik yaprakları çay yerine içilebilir.

ERİK PÜSÜ: Erik zamkı (püsü) ve diğer zamklar öksürük kesici ve bağırsak iltihabını giderici olarak kullanılırlar. 5 gr sakız su veya başka bir çözücü ile eritilip içilir.

ERİK ÇEKİRDEĞİ: Erik çekirdekleri solucan düşürmek için kullanılır.

Haricen Kullanılışı: Erik sirkeye batırılır egzama, kaşıntı, sivilce gibi hastalıklarda cilde sürülürse faydalı olur. Erik kendi zamkı ile ezilir egzamaya sürülürse faydalı olur.

ERİK YAPRAĞI:

Erik yaprakları kaynatılır, suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir.

Erik yaprakları, sedef çiçeği ile üzüm suyu veya gül ile kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa diş etleri kanamasını önler.

ERİK AĞACI KABUĞU:

Erik ağacı kabuğu, toz haline getirilir, 1 kilo kaynar suya, 10 gr konur, 10 dk bekletilir, çay gibi içilirse ishali keser.

ÇAKAL ERİĞİ – PRİNUS SİPİNOSA

Kullanılan Kısımları: Yaprağı, çiçeği ve meyvesi

Kullanıldığı Yerler:

Dahileri Kullanılışı:

Çiçeklerinin haşlaması idrar artırıcı ve kurt düşürücüdür. 1 bardak suya, 15 gr çiçek konur, 10 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir. Yaprakları ishal kesici, terleticidir,

vücuddaki zehirlerin dışarıya atılmasını temin eder, anne sütünü artırır, ateşli hastalıklarda hastanın kalbini güçlendirir, safrayı düzeltir,

iştahı açar, çay yerine devamlı kullanılabilir, romatizma, gut, soğuk algınlığında faydalıdır.

Kuru meyvesi müshil, mide ve bağırsakları düzeltici, vücudun direncini artırıcı olarak kullanılır. 1 kilo suya, 60 gr erik konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

Haricen Kullanılışı: Boğaz ve bademcik iltihap ve ağrılarında erik yaprakları kaynatılıp gargara yapılırsa boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir.