İsviçre’den Paramediform Diyeti

Paramediform Diyeti İle Yiyerek Zayıflayın
Son dönemlerde diyet yaparken ağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapılıyor sık sık. Diyet yaparken bir anda yemeyi içmeyi kesmek sağlık açısından çok zararlı. Bu nedenle İsviçre Zayıflama Merkezi’nin sahibi Şükran Kesici Paramediform diye ile yiyerek zayıflamayı öneriyor. Üstelik Paramediform diyeti ile ayda 6 kilo vermek mümkün.
Paramediform diyeti, diyet yaparken önemli bir kaç noktaya vurgu yapıyor. İşte bunlaran bazıları;
1- Yanında maydanoz yediğiniz sürece istediğiniz kadar peynir yiyebilirsiniz.
2-Yemek aralarında bol portakal suyu tüketin.
3-Akşamları mutlaka havuç suyu için.Çünkü havuç suyu akşama doğru artan şeker isteğini yok ederken, aynı zamanda da karbonhidratlı yiyeceklerin etkisini nötr hale getiriyor.
4-Bol bol bitki Çayı tüketin.(Sütle birlikte siyah çay, yeşil çay, kiraz sapı çayı, anason çayı, melisa çayı, papatya çayı vs gibi)

Akdeniz Diyeti Kalp Hastalıklarını Önlüyor

Akdeniz Diyeti dediğimiz akdeniz mutfağı ve akdeniz tarzı ile beslenme yöntemi Abd’li uzmanların araştırmalarına konu olmuş. İçeriğinde bol miktarda yeşil sebze, bol bol taze meyve, fındık, ceviz gibi bşnbir derde deva kuruyemişler, balık ve en önelisi zeytinyağı olan Akdeniz diyetinin kalp hastalıklarını önlediği ortaya çıktı. ABD’de yapılan araştırmaya göre 3 ay boyunca Akdeniz diyeti ile beslenildiği taktirde kalp hastalıklarında yüzde onbeş oranında azalma gönlenmiş. Araştırma kalp rahatsızlığı olan 210 erkek ve kadın üzerinde yapılmış.Araştırmaya katılan insanlar 3 ay boyunca Akdeniz diyeti uyguladı, hafta da 4 kez balık ve 1 kez kırmızı et tüketti, beslenmelerine fındık ceviz ve zeytin yağı kullanıldı. 3 ay sonunda kolestrol oranlarında 7.5 azalma, kalp rhatsızlıklarında ise yüzde 15 gerileme gözlendi.

Çölyak Hastalığı Ve Diyeti

Çölyak hastalığını son yıllarda çok sık duymaya başladık. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda doğal olarak bulunan, gıda sanayinde kıvam verici olarak kullanılan “gluten” maddesi bazı kişilerde çölyak hastalığına neden oluyor. İlacı yok; tek tedavi yöntemi ömür boyu glutensiz bir diyet uygulamak. Hastalık, küçük çocuklarda kilo almama, boy uzamasında yavaşlama gibi belirtiler gösterirken, yetişkinlerde de yaşam kalitesini düşürüyor. Tıbbi çalışmalar, çölyak hastalığının her 100 kişiden birinde göründüğünü ortaya koyuyor. 70 milyonluk Türkiye’de, hastalığından habersiz 700 bin civarında çölyaklı olduğu tahmin ediliyor. Hastalığa erken tanı koyarak ve glutensiz diyetlerle beslenerek normal bir yaşam sürmek mümkün. Aksi takdirde çölyak hastalığı, lenfoma, mide-bağırsak ve meme kanserleri başta olmak üzere böbrek ve kalp hastalıklarına neden olabiliyor.
Kimlerde görülüyor?

Çölyak hastalığı, kişide herhangi bir zamanda birden belirti verebiliyor. Ancak genellikle çocuklukta ortaya çıkan çölyak, 9 ay -3 yaş aralığında beliriyor. Yetişkinlerde ise bazen ameliyat, hamilelik, viral eneksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebiliyor.
Erken teşhis önemli

Teşhisi en zor olan hastalıklardan biri çölyak. Hastalığın belirtileri diğer hastalıkların belirtileriyle aynı olabiliyor. Kesin tanı için özel kan tahlilleri ve deneyimli bir gastroenterolog tarafından ince bağırsak biyopsisi yapılmalı. Genetik bir hastalık olduğu için ailesinde çölyak vakası olanlar, şikayeti olmasa da gerekli kontrolleri yaptırmalı.
Finlandiya’da geliştirilen ve bir süredir tüm Avrupa’da uygulanan Avrupa Birliği onaylı çölyak tespit testi de hastalığın teşhisi ile ilgili önemli bir gelişme. Test bir damla kanla beş dakika içerisinde sonuç veriyor. Eczanelerde satılan test, aynı zamanda çölyak hastalarının glutensiz diyetlerinin takibi amacıylada kullanılıyor.
Çölyak hastalığının belirtileri

* Şişkinlik, gaz, karın ağrısı,
* Tekrarlanan ishal,
* Kabızlık,
* Çocuklarda büyüme geriliği,
* Vitamin, demir eksikliği,
*Ciltte kaşıntı döküntü.

Tek tedavi yöntemi glutensiz diyet

Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ömür boyu glutensiz diyet uygulamak. Diyet uygulanmaya başlandıktan kısa bir süre sora villuslar hiç zarar görmemiş gibi çalışmaya devam ediyor ve şikayetler ortadan kalkıyor. Bu nedenle glutenli gıdaları kesinlikle tüketmemek gerekiyor.